W okresie jesienno-zimowym nasze dzieci cierpią na przeziębienia, które objawiają się katarem, kaszlem, lekkim stanem podgorączkowym i bólem mięśni, Stan ten wyjątkowo niekomfortowy i rozbija codzienność – zarówno dziecka, jak i rodzica. Problem jest tym większy, gdy dotyczy on maluchów, które ze względu na swój młody wiek nie mogą spożywać wszystkich dostępnych, farmaceutyków.
Na szczęście z pomocą przychodzą domowe i sprawdzone metody, które bardzo szybko poradzą sobie z niepozornym przeziębieniem. Warto wdrożyć się jak najszybciej – tak aby nie borykać się z większymi dolegliwościami. Dlatego też przygotowaliśmy cztery, sprawdzone i bezpieczne sposoby, które warto zastosować w przypadku swoich bardzo młodych pociech.
Spis treści
ToggleBardzo często przeziębienie mylone jest z anginą i grypą, dlatego warto zapoznać się z jego etymologią, objawami i sposobami leczenia.
Wśród najczęściej wymienianych objawów przeziębienia, zalicza się:
Co ważne – infekcja może potrwać do 10 dni. Objawy, które utrzymują się dłużej należy skonsultować z lekarzem pediatrą.
Obecnie w kontekście przeziębienia wymienia się trzy, kluczowe fazy, informujące o przebiegu schorzenia.
Jeżeli objawy nie będą odpowiednio leczone (o tym jaki lek na przeziębienie możesz zastosować, przeczytasz poniżej) – konieczna jest konsultacja z pediatrą, w celu ponownej diagnostyki i zmiany dotychczasowego leczenia. Nieleczone przeziębienie może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok i anginy.
Jeśli cierpisz na alergię i dolegliwości współtowarzyszące, pamiętaj, że każdy organizm jest inny. Nie wszystkie, powszechne leki będą bezpieczne dla Twojego malucha. Dlatego też, wszelką, wdrożoną farmakologię należy skonsultować z pediatrą i w razie możliwości – dobrze wspomóc domowymi sposobami. Najczęściej stosuje się substancje przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – np. zawierające paracetamol.
Mało kto pamięta, że w apteczce naszych babć, czołowe miejsce zajmowała tradycyjna, polska i niepozorna zupa – rosół. Tak stworzona mikstura, m.in. na bazie przypraw, warzyw i tłustego mięsa, ma działanie rozgrzewające. Co więcej – rosół zmniejsza także wydzielanie śluzu, który z kolei łagodzi katar, kaszel i ból gardła. Zupę najlepiej gotować na mięsie z dużą ilością włoszczyzny. Im dłużej zostanie on warzony, tym jego działanie będzie lepsze. Efekt prozdrowotny spotęgują przyprawy – np. korzeń imbiru, który ma działanie przeciwzapalne.
Syrop z cebuli to niepozorna mikstura, którą znajdowaliśmy w apteczkach naszych babci. Jego przygotowanie zajmuje kilka minut, a właściwości pozwolą pożegnać się z katarem i zatkanym nosem. Zarówno czosnek, jak i cebula rozszerza naczynia krwionośne i zawiera wiele związków bakterio- i grzybobójczych. Dzięki nim zwalczymy przeziębienie, nie dopuszczając do poważniejszych dolegliwości.
W tym celu najlepiej sprawdzą się olejki na bazie eukaliptusa i nalewki bursztynowej. Zabieg stosuje się na dzieciach powyżej 6. miesiąca życia – głównie po to aby rozgrzać i ułatwić im oddychanie i odkrztuszanie zalegającej zawiesiny. Uważaj jednak na skórę alergiczną i alergików, cierpiących na duszności, którzy mogą gwałtownie reagować na skutek zaaplikowanego olejku.
Jednymi z najbezpieczniejszych i najczęściej stosowanych są tzw. inhalacje domowe – zarówno parowe, jak i przy użyciu inhalatora lub kominków do olejków eterycznych. Wdychane olejki mają działanie udrażniające, przez co docierają do błon śluzowych nosa i gardła, a następnie do krwiobiegu. Na przeziębienie i katar najlepiej sprawdzi się rumianek, szałwia, lawenda, tymianek. Na ból gardła i zatoki – lawenda, mięta, melisa, bądź sosna.
Bibliografia:
[1]Mik, E., Stopiński, M., & Mrozińska, M. (2003). Przeziębienie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 6(9), 20-27.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać