Podkrążone oczy bardzo często kojarzą się z wieloma chorobami, jednakże nie zawsze muszą one zwiastować różne zaburzenia. Warto wpierw zwrócić uwagę na to, czy podkrążone oczy nie są powiązane z innymi niepokojącymi objawami, wtedy koniecznością jest szukanie przyczyny takiego stanu.
Bardzo często przyczyną sińców pod oczami u dziecka może być stan niewyspania. Dzieci coraz częściej uwielbiają długie przesiadywania do późnych godzin, jednakże może to skutkować podkrążonymi oczami lub innymi objawami somatycznymi. Jednakże do lekarza należałoby się zgłosić w przypadku, gdy oprócz sinych oczu pojawiają się inne dolegliwości, które nie mijają w ciągu kilku dni.
Spis treści
ToggleJedną z częstszych przyczyn jest niewłaściwa ilość snu dla dzieci starszych, jednakże gdy taki problem pojawi się już u niemowlaka to koniecznie należy poprosić o konsultację lekarską.
Kolejną z przyczyn może być anemia, która jest spowodowana niedoborem ważnego pierwiastka w organizmie – żelaza. Ten niedobór związany jest z jego brakiem w diecie ale także być może niezupełnym wchłanianiem powyższego pierwiastka, co może objawiać się typowymi sińcami pod oczami u dziecka. Jednocześnie anemia objawia się brakiem apetytu, znacznym osłabieniem włosów a także paznokci, trudnościami i niechęcią do nauki, częstymi problemami z koncentracją i pamięcią czy jasnym odcieniem skóry. W przypadku potwierdzenia anemii badaniami wykonanymi u lekarza, konieczna jest zbilansowana dieta a czasami konieczne jest włączenie właściwej suplementacji tego pierwiastka.
Jednocześnie podkrążone oczy mogą być wynikiem bytowania pasożytów w organizmie dziecka. Jest to dość częsta przypadłość u najmłodszych dzieci , które bardzo często zarażają się nimi w szkole czy przedszkolu. Wśród chorób pasożytniczych u dzieci jednymi z najczęściej zdiagnozowanych są: owsica, tasiemczyca, glistnica czy toksokaroza. Lekarze w większości przypadków najczęściej mają do czynienia z owsicą. Na niekorzyść działa fakt, iż choroby pasożytnicze mogą nie wykazywać żadnych istotnych objawów. W niektórych przypadkach mogą zaistnieć takie symptomy jak : podkrążone oczy, słaby apetyt, zgrzytanie zębami czy świąd w okolicy odbytu – szczególnie w porze nocnej, uszkodzenia skóry spowodowane częstym jej drapaniem, czy bezsenność lub sen przerywany częstymi wybudzeniami.
W szczególności owsiki czy inne choroby pasożytnicze wymagają szybkiego wdrożenia leczenia ale także ważne jest, aby dzieci, a także inni członkowie rodziny przyjmowali zgodnie z zaleceniami lekarskimi zapisane leki przeciwpasożytnicze. W tym okresie trzeba szczególnie dbać o higienę osobistą – bardzo często myć ręce a także dokładnie wykonywać wieczorną toaletę.
Oprócz pasożytów, to alergia może powodować sińce pod oczami u dzieci. Najczęściej oprócz alergii – występuje alergiczny nieżyt nosa, częste kichanie, wodnista wydzielina z nosa czy przekrwawione błony śluzowe zatok i nosa, a także bóle głowy przy pochylaniu. Jednym z najważniejszych czynników powodujących podkrążone oczy jest alergiczne zapalenie spojówek, które objawia się ich świądem i pieczeniem.
Oprócz powyższych czynników podkrążone oczy mogą być spowodowane niedoborem witamin, ale przede wszystkim witaminy K. Konieczne jest takie prowadzenie diety, aby uzupełnić powyższy pierwiastek, lub zastosować właściwą suplementację.
Podkrążone oczy mogą być również powiązane z przewlekłymi chorobami płuc lub nerek a także serca, wieloma wrodzonymi chorobami czy zapaleniami skóry.
Ważne jest aby zgłosić się do lekarza, gdy objawy nie chcą ustąpić a także gdy pojawiają się kolejne objawy, między innymi: utrata apetytu, blada skóra, świąd skóry, pieczenie.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać