Wady postawy u współczesnych dzieci to częsty problem. Wygięcie kręgosłupa do przodu na wysokości jamy brzusznej nazywane jest lordozą. Sprawdź, czy Twojemu dziecku grozi to schorzenie, jakie są jego konsekwencje i w jaki sposób można przywrócić prawidłową postawę ciała.
Każdy człowiek o prawidłowej postawie ciała posiada wygięcie kręgosłupa do przodu na odcinku szyjnym oraz lędźwiowym. Jest to całkowicie naturalne i w żaden sposób nie przekłada się na ogólny stan zdrowia. Są jednak sytuacje, w których dochodzi do zbyt mocnego wygięcia kręgosłupa.
Jeśli Twoją uwagę przykuła nienaturalna postawa Twojego dziecka, to skonsultuj to z lekarzem pediatrą w kierunku lordozy. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia lordozy lędźwiowej, lordozy szyjnej oraz zniesionej lordozy szyjnej.
Spis treści
ToggleKręgosłup u człowieka o prawidłowej postawie ciała posiada odkształcenie na wysokości kręgów szyjnych i lędźwiowych. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma nienaturalnie wygięte plecy na wysokości klatki piersiowej, brzuch jest wysunięty wyraźnie do przodu, a pośladki do tytułu, to być może ma lordozę. Ta choroba nie jest groźna i bardzo rzadko wymaga leczenia, jednak nie można jej bagatelizować. Nieleczona może doprowadzić do pogłębienia wady postawy w postaci artretyzmu. Lordoza lędźwiowa może być również przyczyną przewlekłych bólów pleców. Z tego powodu warto ją zdiagnozować.
Jak każda choroba, lordoza lędźwiowa lub lordoza szyjna powstają w wyniku wielu czynników.
Warto wspomnieć również o zniesionej lordozie szyjnej, która najczęściej powstaje z powodu wielu godzin spędzonych przed monitorem komputera i komórki, co doprowadza do znacznego osłabienia mięśni w okolicy szyi. Nieprawidłowa pozycja w czasie pracy, nauki lub grania w gry przed monitorem doprowadza do bólu kręgosłupa na wysokości kręgów szyjnych, co w dłuższej perspektywie doprowadza do powstania zniesionej lordozy szyjnej. Na tę dolegliwość najczęściej cierpią ludzie, pracujący w zawodach, które wymagają długiego siedzenia w jednej pozycji przed komputerem.
Sposób leczenia lordozy zależy od stopnia wygięcia kręgosłupa. Jeśli wada postawy jest niewielka, to dziecko nie wymaga leczenia specjalistycznego. Najczęściej leczenie wady postawy polega na wprowadzeniu regularnej aktywności fizycznej. W przypadku lordozy świetnie sprawdza się pływanie, a także ćwiczenia z piłką gimnastyczną. W bardziej zaawansowanych stanach lekarz może zalecić ćwiczenia korekcyjne w obecności specjalisty. W niektórych przypadkach konieczna jest fizykoterapia, która skutecznie wzmocni mięśnie dziecka.
W najbardziej zaawansowanych przypadkach, gdy choroba znacznie postąpiła i powoduje między innymi ból w czasie wykonywania skłonów, lekarz może zalecić noszenie specjalnego gorsetu ortopedycznego. W ostateczności w przypadku lordozy lędźwiowej podejmowana jest decyzja o zabiegu chirurgicznym, który polega na wstawieniu metalowej płytki, która koryguje wadę postawy.
Lordoza lędźwiowa, lordoza szyjna oraz zniesiona lordoza szyjna to choroby, które często wynikają z braku ruchu oraz złej diety. Zadbaj o to, by Twoje dziecko brało udział codziennie w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Staraj się, by każdy posiłek był przygotowany zgodnie z zaleceniami dietetyków. Jeśli pomimo tego, badania krwi dowodzą o niedoborze witaminy D, możesz ją suplementować. Jednak, jeśli zauważysz u swojego dziecka charakterystycznie wypięty brzuch i pośladki, zacznij od konsultacji lekarskiej. Lordoza nie jest groźną chorobą, lecz nieleczona może spowodować problemy zdrowotne w późniejszym okresie, dlatego warto zareagować w odpowiedniej chwili.
Bibliografia:
[1] M. Borkowska, I. Gelleta-Mac, Wady postawy i stóp u dzieci, Wydawnictwo PZWL,2009.
[2] J. Johnson, Korekcja postawy ciała, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, 2018.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać