Badanie moczu jest jednym z podstawowych i niezwykle ważnych metod diagnostycznych, która ma za zadanie wskazać czy nasz organizm funkcjonuje w sposób poprawny.
Badanie to potrafi wykazać ogrom nieprawidłowości, wynikających nie tylko z układu moczowego, ale przede wszystkim – ze strony całego organizmu. Dlatego też tak ważne jest, aby regularnie badać mocz, zwłaszcza jeśli masz podejrzenie, że Twoja pociecha cierpi na stan zapalny w obrębie nerek lub kłębuszków nerkowych. Po otrzymaniu wyników, może zdarzyć się, że zaobserwujesz podwyższony poziom leukocytów. Ich niespodziewana liczba może wzbudzać niepokój – w końcu krwinki białe sygnalizują o ważnych dysfunkcjach, które mają miejsce w organizmie zarówno osoby dorosłej, jak i naszego malucha.
Zatem, o czym świadczą leukocyty w moczu u dziecka? Od jakiej liczby można mówić o niepokojącym wyniku? Co zrobić, gdy zauważysz podwyższone leukocyty w moczu swojej pociechy?
Spis treści
ToggleLeukocyty to inaczej krwinki białe, które są elementami morfologicznymi krwi, odpowiadającymi za właściwą reakcję immunologiczną organizmu. To dzięki nim nasz organizm walczy z przeziębieniami, wirusami i stanami zapalnymi. Jeśli w moczu zaobserwowano obecność leukocytów, możemy mówić o tzw. leukocyturii, która najczęściej wywoływana jest przez stan zapalny układu moczowego. Jeśli więc w badaniu twojego dziecka pojawią się śladowe ilości białych krwinek, należy udać się do nefrologa w celu dalszej diagnostyki.
Leukocyturię – czyli zwiększoną liczbę leukocytów w moczu – stwierdza się wyłącznie po wykonaniu odpowiednich badań. Te przeprowadzane są w laboratorium, po wcześniejszym dostarczeniu próbki moczu, która powinna być zebrana z tzw. moczu porannego lub z dobowej zbiórki, która wykonywana jest na specjalne życzenie lekarza. Na tej podstawie określa się zawartość poszczególnych składników – w tym obecność krwinek białych. Obecnie przyjęło się, że w przypadku dzieci: 10 leukocytów w moczu w polu widzenia nie jest sytuacją niepokojącą. Stan ten ma charakter fizjologiczny i świadczy o naturalnej obronie organizmu przed schorzeniami. Wynik wyższy powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym.
Warto jednak nadmienić, że obecnie istnieje wiele norm i źródeł, które odnoszą się do otrzymywanych wyników [1]. Przyjęło się więc, że uzyskiwanie górnej normy, może świadczyć o ewentualnej patologii lub zaburzeniach.
Leukocyty w moczu występują z różnych powodów – i jak zawsze w przypadku medycyny – uzależnione są od poszczególnych jednostek chorobowych i dolegliwość pacjenta.
Głównym zadaniem białych krwinek jest walka z różnego rodzaju infekcjami – np. bakteryjnymi czy wirusowymi. Jeśli więc w naszym moczu występuje zwiększona liczba leukocytów, może to świadczyć o tym, że nasz układ odpornościowy broni się przed infekcją. Aby lepiej to zrozumieć należy posłużyć się przykładem. Wyobraźmy sobie, że organizm walczy z zapaleniem pęcherza. Zanim zostanie włączona farmakologia, próbuje samoistnie zwalczyć dolegliwość, właśnie przy udziale leukocytów, które zostaną na bieżąco wytworzone. Jeśli jednak schorzenia są zbyt poważne – organizm nie radzi sobie z wyzwaniem, na skutek czego powstaje wspomniana leukocyturia.
Jeśli przyczyną leukocytów w moczu jest infekcja, najważniejsze jest aby ją zwalczyć poprzez farmakologię i po wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem. Bardzo często konieczne jest wprowadzenie antybiotykoterapii, a w skrajnych przypadkach hospitalizowanie pacjenta.
Istotne jest także zachowanie odpowiedniej higieny miejsc intymnych, która powinna odbywać się przy użyciu ciepłej wody i specjalnie przeznaczonych środków higienicznych. Uważaj aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.
W leczeniu nadmiernej ilości leukocytów pomagają także odpowiednie herbatki, napary, duża ilość wody. Biorąc pod uwagę, że najczęściej zwiększona liczba leukocytów w moczu jest wynikiem zakażeń układu moczowego – stosuj działania prewencyjne, które zmniejszą ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego schorzenia. Szczególnie cenny jest sok z żurawiny, który utrudnia bakteriom przyleganie do błony śluzowej dróg moczowych.
Nie lekceważ powstających objawów – w skrajnych przypadkach może dojść do sepsy, która jest realnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ale i dla życia Twojego malucha. Dlatego też najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka, którą przeprowadzi lekarz prowadzący.
Jeśli zlekceważysz występowanie krwinek białych w moczu, Twoje dziecko może liczyć się z różnymi nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi skutkami. Najczęściej wymienia się:
Nie podejmuj się leczenia i diagnostyki na własną rękę. Jeśli otrzymane wyniki Cię niepokoją – udaj się do lekarza, który nie tylko znajdzie przyczynę, dla przede wszystkim wdroży i odpowiednie i efektywne leczenie.
Bibliografia:
[1] Wierzbowska, A. (1968). Kliniczna ocena badania moczu. Diagnostyka Laboratoryjna, 4(4).
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać