Ranking najlepszych zabawek dla 3-latka

Ranking najlepszych zabawek dla 3-latka

Zabawki to doskonały sposób aby pobudzić kreatywność malca, aby zachęcić do aktywności, tworzenia nowych historii, budowania pasji i rozwijania pod kątem psycho-ruchowym. Za kolorowymi formami, puchatymi misiami i różnokształtne klockami kryje się moc możliwości, dzięki którym malec będzie się poprawnie rozwijał.

Kupując więc kolejne zabawki do dziecięcego pokoju, dobrze jest poświęcić temu zadaniu nieco więcej czasu. Oprócz śledzenia trendów i słuchania potrzeb malca, warto spojrzeć na nie pod kątem rozwojowym – zarówno z punktu widzenia psychiki, jak i motoryki.

W poniższym rankingu prezentujemy zabawki dla 3 latka chłopca i dziewczynki, dzięki którym nie tylko spędzą miło czas, ale przede wszystkim – odkryją nowe możliwości, będą mogli poznać świat i otworzą się na nowe hobby.

Jakie zabawki dla 3 latka?

Wybierając idealne zabawki edukacyjne dla 3 latka zwróć uwagę na ich wykonanie, funkcjonalności i właściwości. Docelowo wybrane klocki, gadżety i instrumenty powinny:

 • rozwijać wyobraźnię i kreatywność,
 • uczyć, jak radzić sobie z trudnościami i problemami,
 • ćwiczyć pamięć i koncentrację,
 • kształtować motorykę,
 • zachęcić do nowych czynności, do doświadczania,
 • uczyć cierpliwości i precyzji,
 • łączyć zabawę z edukacją, pokazując, że nauka poprzez zabawę może być efektywna i ciekawa,
 • uczyć myślenia przyczynowo-skutkowego,
 • angażować różne zmysły.

Doskonała zabawka dla 3-latka rośnie wraz z nim, dostosowując się do jego nowych umiejętności i rozwijając go w coraz to nowy sposób.

Jakie zabawki dla dziewczynki 3 latka?

Wybierając zabawki dla dziewczynki (lub chłopca) pamiętaj, aby nie powielać za ich pomocą utartych i często krzywdzących stereotypów. Wybierając więc odpowiedni prezent dla swojego malucha kieruj się przede wszystkim jego pasjami, hobby i możliwościami rozwojowymi. Chociaż na sklepowych półkach znajdziesz bezlik zabawek w różowych (dla dziewczynek) lub niebieskich (dla chłopca) opakowaniach, pamiętaj, żeby kierować się funkcjonalnościami, a nie narzuconymi wizjami producenta. Dlatego też domek dla lalek lub zestaw pielęgniarki może być doskonałym prezentem dla synka, a narzędzia i klocki – dla córki.

Jakie zabawki edukacyjne dla 3 latka? Ranking

Z myślą o wszystkich rodzicach, którzy pragną kupić swoim pociechom najlepsze, edukacyjne zabawki, przygotowaliśmy ranking modeli, które powinny pojawić się w dziecięcym pokoju.

 1. Domek – zabawka interaktywna od Dumel

Przepięknie wymodelowany domek dla lalek, wyróżniający się ciekawą formą i przepiękną kolorystyką. W domu, oprócz ludzików, mebli i zwierzątek, znajdują się także aktywne elementy, które dzwonią, uczą, raczą piosenkami i pouczającymi wierszykami. Tak oto np. klikając telefon dowiemy się co robić, gdy dzieje się niebezpieczeństwo.

Domek pozwala odkrywać ruchome fragmenty – np. małpkę, która się kołysze na drzewie, ptaszek, który śpiewa, motylek czy kurczak, który skacze do góry.

Zestaw jest wprost idealny dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia i kosztuje około 160 zł.

 1. Mówiące pióro od Clementoni

Zabawka złożona z ponad 50 plansz, które można układać i “czytać” przy pomocy mówiącego pióra. W zestawie znajdziemy także karty, kostki i elementy, które pozwalają dziecku poznawać cyfry, liczby, alfabet i pierwsze słowa. Długopis pomaga rozpoznawać różne fragmenty i kształty, dzięki czemu maluch nie potrzebuje pomocy rodziców lub opiekuna. Zabawka jest idealna dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Koszt poniżej 80 zł.

 1. Tablica do pisania

Klasyczna, znana wszystkim, poręczna tablica, która pozwala na dowolne rysowanie i zmazywanie powstałego dzieła. Tablice wspierają kreatywność, ułatwiają prace plastyczne i uczą rysowania. Poręczny suwak pozwala wymazywać rysunek jednym ruchem ręki, dzięki czemu dziecko można rysować w nieskończoność nowe kształty i formy. Tablice stworzono z myślą o dzieciach powyżej 3. roku życia, chociaż z powodzeniem znajdziesz także prostsze konstrukcje, które odpowiedzą na potrzeby młodszej pociechy. Cena ok. 30-40 zł.

 1. Nauka symetrii od Askato

Doskonała zabawka, powstała z myślą o zarówno najmłodszych (tj. poniżej 2 roku życia), jak i nieco starszych (powyżej 3. roku życia). Tak stworzona mozaika złożona jest z kafelków o różnych kształtach i kolorach, które rozwijają kreatywność, uczą wytrwałości i koncentracji, wspierając przy tym umiejętności manualne. Układanka pozwala na dowolne konfiguracje, co rozwija dłonie i dziecięce palce. Ponadto plansze mają ciekawą formę, wypukłe elementy i piękne kolory, które pobudzają sensorycznie. Cena poniżej 50 zł.

 1. Układanka sylabowa od Kapitan Nauka

Zabawka stworzona dla dzieci od 3. do nawet 8. roku życia. Tak stworzona układanka uczy czytania sylabowego, rozwijając przy tym mowę i motorykę dziecka. Dzięki niej dziecko uczy się poprawnego kierunku czytania i buduje całe wyrazy. Zabawa polega na układaniu obrazków w sylaby i nazwy rzeczowników. Wszystko to umożliwia zestaw, aż 45. elementów, które pozwalają na dużą dowolność i kreatywność. Wszystkie karty są przepięknie wydane, a ilustracje stworzyła znana artystka – Joanna Gwis. Cena około 40 zł.

Wybierając zabawki dla 3-latka zwróć uwagę na ich formę wykonania, złożoność elementów, a także ciekawą formę, dzięki czemu dziecko będzie czerpało radość z wieloetapowej zabaw. Zabawki mało atrakcyjne i źle dobrane pod kątem rozwojowym prędzej zostaną wyrzucone w kąt i co ważne – nie spełnią swojego docelowego zadania. Cechy te mają szczególnie duże znaczenie, gdy zdecydujesz się na zabawki ruchowe dla 3 latka.

Bibliografia:

[1] Kabacińska-Łuczak, K., & Wojewoda, A. ZABAWY I ZABAWKI DZIECIĘCE.

[2] Topij-Stempińska, B. (2019). Zabawki-(nie) zwykłe przedmioty w codzienności dziecięcej. Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce, 14(3 (53)), 125-127.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.