Jaką hulajnogę kupić swojemu dziecku?

Jaką hulajnogę kupić swojemu dziecku?

Po kilku latach zapomnienia, hulajnogi ponownie wróciły do łask i znów stały się popularnym pojazdem dla zarówno młodszych, jak starszych dzieci. Ta atrakcyjna alternatywa dla rolek czy roweru doczekała się szerokiej oferty od czołowych producentów, którzy prezentują nam takie pojazdy jak hulajnoga elektryczna dla dzieci czy hulajnoga trójkołowa dla dzieci. Tylko, którą z nich wybrać dla swojego dziecka? Czym różnią się te modele i na jakie parametry zwrócić uwagę, przeglądając sklepowe półki?

Aby odpowiedzieć na te pytania musimy pochylić się nieco bliżej nad tematem hulajnóg dziecięcych, które przestały być wyłącznie nieskomplikowanym środkiem do przemieszczenia się. Okazuje się bowiem, że dostępne funkcjonalności i techniczne parametry tworzą z nich pełnoprawne pojazdy, a co za tym idzie – muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa.

Jaka hulajnoga dla dzieci?

Na sklepowych półkach znajdziesz bezlik różnych modeli, które różnią się funkcjonalnością, ceną, wielkością i designem. Wśród najpopularniejszych i najchętniej wybieranych, jest:

Hulajnoga trójkołowa

Hulajnoga – jak sama nazwa wskazuje – złożona z trzech kół, dzięki którym urządzenie jest stabilniejsze i bardziej zamortyzowane. Dwa większe koła i jedno mniejsze koło z tyłu powstały z myślą o wszystkich początkujących.

Co ważne – hulajnogi trójkołowe posiadają regulację kierownicy, którą można dostosowywać do wzrostu dziecka, a podest wyścielony jest antypoślizgową powłoką, która zmniejsza ryzyko wywrócenia.

Jeździk i hulajnoga

Najmłodsi miłośnicy hulajnóg z pewnością ucieszą się na widok jeździka, który jest zdecydowanie bezpieczniejszy i wygodniejszy, niż klasyczna hulajnoga. Jeździk tego typu jest idealny dla “kierowców” powyżej 1. roku życia. Jego największą zaletą jest stabilność i uchwyt w kształcie litery O, dzięki czemu dziecko może swobodnie się odpychać, ucząc się przy tym odpowiedniego ruchu i poprawnej postawy. Chodziki tego typu ważą niewiele ponad 1kg, dzięki czemu można je zabierać w podróż i na place zabaw. Na rynku dostaniesz chodziki-hulajnogi dla młodszych i nieco starszych dzieci (do 5 roku życia).

Hulajnoga elektryczna

Hulajnogi elektryczne zarezerwowane są dla starszych dzieci, które mają już np. doświadczenie w poruszaniu się klasycznymi hulajnogami. Ze względu na funkcje i mniejsze bezpieczeństwo rekomenduje się je nastolatkom.

Ich główną różnicą jest wielkość – elektryczny napęd jest cięższe, a sam “pojazd” waży nawet powyżej 8-10kg. Obciążenie hulajnogi elektrycznej dla dzieci wynosi do 90 kg, a koła mają maksymalnie 6. cali. Dodatkowo pojazd jest wyposażony w regulację kierownicy, którą można dostosowywać do zmieniającego się wzrostu dziecka. Wysokiej jakości model pozwala na poruszanie się nawet w okręgu 10-15 km, a prędkość maksymalna wynosi średnio 20 km/h.

Hulajnoga dla dzieci od kiedy?

Wszystko zależy od tego, jaką hulajnogę pragniesz zakupisz swojemu maluchowi. Proste hulajnogi w typie jeździka można kupić dziecku już przed 2. rokiem życia. Hulajnogi trójkołowe powstały z myślą o dzieciach powyżej 5. roku życia, a klasyczne, proste modele są idealne dla dziecka powyżej 8. roku życia.

Modele elektryczne, ze względu na swoją konstrukcję i średnią prędkość rekomendowane są dzieciom starszym (i nastolatkom). Przyjmuje się, że dzieci poniżej 13-15 roku życia nie powinny korzystać z tak skonstruowanego pojazdu.

Hulajnoga dla dziecka do 2 roku życia

Zrezygnuj z klasycznej hulajnogi, zastępując ją jeździkiem. Wybieraj więc formy z krzesełkiem i dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki czemu model będzie stabilniejszy i wygodniejszy. Zdecyduj się także na model kolorowy, który wzbudzi w maluchu dobre skojarzenia oraz zwróć uwagę na wysokość drążka – ten powinien być regulowany i nie niższy niż 30 cm.

Hulajnoga dla dziecka w wieku przedszkolnym

Wybierz model, który posiadać będzie:

  • regulacje kierownicy – ta powinna być nie mniejsza niż 70cm,
  • trwały materiał – aluminium lub sklejkę,
  • hamulce – najlepiej umieszczone nad tylnym kołem,
  • zabezpieczoną kierownicę – np. poprzez miękką gąbkę,
  • odpowiednią wysokość, która pozwoli zachować dziecku poprawną, bezpieczną postawę ciała.

Optymalna postawa dziecka podczas poruszania na hulajnodze jest wtedy, gdy ręce ułożone są na kierownicy pod kątem ok. 100-110 stopni.

Hulajnoga dla dziecka w wieku szkolnym

Regulacja kierownicy powinna wynieść około 80 cm, dzięki czemu można ją swobodnie dostosowywać i zmieniać. Koła powinny mieć średnicę większą, niż 200 milimetrów (w przypadku dzieci aktywnych idealna koła mają średnicę 23 cm).

Wybieraj hulajnogi aluminiowe lub kompozytowe, które poradzą sobie z większym obciążeniem i trudniejszym podłożem. Dobrze jest wybrać model, który ma obciążenie rzędu 90-100 kg, dzięki czemu będziemy mieć gwarancję niezawodności i wieloletniej trwałości.

Jeśli dziecko będzie docelowo znosiło hulajnogę po schodach – upewnij się, że wybrany model nie jest zbyt ciężki.

Cechy hulajnogi, na które musisz zwrócić uwagę

W poniższym podsumowaniu wskazujemy najważniejsze cechy/wartości, które powinny zadecydować o Twoim zakupie. Wśród tysiąca modeli, zwróć uwagę na takie parametry, jak:

  • rozmiar – powinien być odpowiedni i dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Za mała hulajnoga będzie niewygodna, a za duża – uniemożliwi swobodne użytkowanie,
  • materiał – ten powinien być trwały i wytrzymały. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się więc hulajnogi aluminiowe.
  • liczba kół – małe dzieci powinny poruszać się na modelach stabilnych, a więc wyposażonych w zestaw 3. lub 4. kół. Modele zarezerwowane dla dzieci starszych (w tym nastolatków) posiadają klasyczne, 2. koła.
  • wysokość drążka – należy dobrać go do wysokości dziecka, uwzględniając przy tym wysokość i rozstaw ramion.
  • funkcje dodatkowe – niektóre modele posiadają dodatkowe regulacje, koszyczki, odblaski i dodatkową stopkę, dzięki której można ustawić pojazd w dowolnym miejscu. Im więcej takich funkcjonalności, tym model hulajnogi jest droższy.

Bibliografia:

[1] Gil, A., Wypych, J., Kalisiak, M., & Jojczyk, R. (2012). Pojazdy elektryczne.

[2] Kopta, T. (2019). Nadzieje i problemy z elektrycznymi hulajnogami. Przegląd Komunalny.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.