Co się dzieje ze skórą gdy pijesz alkohol?

Co się dzieje ze skórą gdy pijesz alkohol?

Nadużywanie alkoholu jest niebezpieczne – zarówno dla zdrowia jak i życia człowieka. O skutkach zazwyczaj przekonujemy się następnego dnia – ból głowy czy bóle żołądka potrafią utrzymywać się przez kilka najbliższych dni. Regularne nadużywanie alkoholu wpływa na utrzymywanie się i tworzenie nowych komórek tłuszczowych, co oznacza po prostu nadwagę i problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Nadal w Polsce wiele osób – zarówno mężczyzn, jak i coraz więcej kobiet – spożywa regularnie zbyt duże ilości alkoholu. Lampka wina do obiadu czy wieczorne drinki z przyjaciółmi stają się normą. Pojawia się przeświadczenie, iż nie wpływa to zbytnio na nasz stan zdrowia z powodu zbyt małej ilości trunku. Niestety prawda jest zgoła inna – każda kropla wyskokowego płynu wpływa znacząco na narządy wewnętrzne a jednocześnie ma rujnujący wpływ na zewnętrzną i delikatną część naszego ciała – skórę.

Alkohol i jego wpływ na cerę

Pewnie niewiele osób o tym wie, że alkohol znacznie przyczynia się do odwodnienia organizmu. Skóra staje się wysuszona i matowa, bo oprócz poczucia pragnienia, to właśnie ta część ciała jest najbardziej narażona na brak wody. Specjaliści podkreślają, iż napoje wyskokowe wpływają na produkcję moczu, co ma bezpośredni związek z odwodnieniem widocznym między innymi na twarzy – zmarszczki są bardziej widoczne czy obniża się jędrność skóry. W sytuacji nadużywania alkoholu dodatkowo cera staje się ziemista a pod oczami tworzą się tzw. „worki”. Przy regularnym spożywaniu alkoholu – nawet niskiej dawki – efektem jest przesuszona skóra pozbawiona blasku. Jednocześnie tracimy wiele cennych mikro i makro elementów – takich jak cynk czy kwas foliowy.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej uzupełnić jej braki. Już wypicie jednej czy dwóch szklanek spowoduje obniżanie procesów degeneracyjnych związanych przede wszystkim ze skórą.

Jednak aby zawczasu uniknąć takich problemów, można zastosować metodę popijania drinków wodą. Pamiętanie o wykorzystaniu tej metody spowoduje zmniejszoną ilość szkód wyrządzonych naszemu organizmowi.

Jakie kosmetyki wybrać na zmęczoną skórę?

Po hucznej zabawie ważne jest, aby wykorzystać wszelkie kosmetyki zatrzymujące wodę w organizmie – np. produkty z wysoką zawartością kwasu hialuronowego. Również inne części ciała warto zabezpieczyć w postaci mocnych kosmetyków z właściwościami głęboko nawilżającymi. W sezonie grzewczym koniecznie warto kupić nawilżacz powietrza, który wpłynie na wyższy poziom wilgotności, a co za tym idzie – skóra będzie bardziej promienna i nawilżona.

Alkohol powoduje także stan zapalny w organizmie. Jest to związane z dość dużą ilością cukru – bez względu na to czy napój jest słodki czy wręcz bardzo wytrawny. Nadmiar cukru jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, o czym przekonujemy się z powstającą coraz większą ilością badań w tym zakresie. Jeżeli mówimy o skórze, to najbardziej zauważalną różnicą mogą być nasilone objawy trądziku – czy to młodzieńczego czy różowatego. Wypryski stają się wyraźniejsze a także goją się znacznie wolniej, niż w przypadku nie spożywania napojów wyskokowych. Jednocześnie prócz wysokiej zawartości cukru, w alkoholu obecna jest sól, która powoduje wzrost hormonu wątrobowego, co wpływać może na zaburzanie pracy gruczołów łojowych. Skóra produkuje więcej sebum, a to powoduje przetłuszczanie się skóry i zwiększoną ilość niechcianych wyprysków.

To nie koniec wad alkoholu – przyczynia się także do zwiększonych procesów starzenia skóry poprzez podwyższone ryzyko niszczenia komórek wewnątrz naszego ciała.

Najgorszymi trunkami dla naszego ciała, a także skóry są wina – białe i czerwone. Warto unikać whiskey i rumu – bo przede wszystkim to one odpowiadają za – między innymi powstawanie zmarszczek. Zanim sięgniesz po kolejną szklankę wysokoprocentowego trunku – pamiętaj o tym, że piękna skóra i twój organizm potrzebuje zupełnie innych składników w swojej codziennej diecie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.