Twój maluch nieustannie się rozwija, a to oznacza, że wymaga nowych bodźców i coraz to nowych aktywności, które będą poszerzać konkretne umiejętności społeczne, emocjonalne, motoryczne i kreatywne. W rozwoju pasji i wyobraźni niezwykle ważną rolę pełnią zabawki, które powinny sięgać nie tylko do nowych technologii i świata cyfrowego.
Współczesny rynek oferuje bezlik propozycji — jak więc odnaleźć się w tym tłumie? Jakie zabawki dla 7 latka najlepiej rozwijają pasje?
Spis treści
ToggleDziecko w wieku 7. lat ma już wstępnie ugruntowane pierwsze zainteresowania. Oznacza to, że w tym wieku jest w stanie określić czynności, które sprawiają mu radość oraz te, których nie lubi. Aby rozwijać go pod kątem motorycznym lub emocjonalnym warto pokazać mu nowe drogi — tak, aby zainteresować go innymi aktywnościami. W tym celu idealnie sprawdzi się jazda na rowerze, piłkarzyki (lub inny sport), bardziej złożone place plastyczne, gra na instrumentach, prace konstrukcyjne, klocki i gry komputerowe rozwijające konkretne umiejętności.
Wybierając klocki Lego dla dorastającego 7-latka, warto zwrócić uwagę na liczbę elementów, poziom trudności oraz złożoność układanego zestawu. Pomocne mogą być oznaczenia producenta, który umieszcza informację o dedykowanej grupie odbiorczej. Bez wątpienia na uwagę zasługują:
Dzieci rozwijają swoją wyobraźnię poprzez kreatywne zabawki i codziennie spotykane bodźce. Odpowiednio dobrane elementy nie tylko budują wyobrażenie przestrzenne, ale także uczą koncentracji, inspirują i zachęcają do przełamywania swoich granic.
Polecane zabawki kreatywne:
Najlepsze zabawki dla 7 latka to te, które nie tylko rozwijają zdolności manualne, ale także rozwijają pasję, uczą nowych umiejętności, rozbudzają wyobraźnię, pozwalają spożytkować energię i mają walory edukacyjne. Dziecko w wieku 7 lat jest na początku swojej edukacyjnej przygody, dlatego też tak ważne jest wybieranie zabawek, które będą uczyć pierwszych zadań matematycznych, starannego pisania, rytmu czy wyobrażenia przestrzennego.
Głównie te pozostawiające przestrzeń do własnej interpretacji, tworzenia i projektowania. Im więcej możliwości ma w zabawie i im większe pole do eksperymentowania, tym lepiej. Doskonałym prezentem będą więc np. zabawki interaktywne, a także układanki i elementy papiernicze, których tworzenie opiera się wyłącznie na intencji dziecka.
Tak. W tej roli doskonale sprawdzą się zabawki dla 7-latka, zachęcające do tworzenia własnych historyjek obrazkowych, tworzenia ciągu przyczynowo-skutkowego, liczenia i stopniowego docierania do celu.
W grupie tej wymienia się: gry edukacyjne i gry planszowe, bazujące na wykonywaniu poszczególnych działań, uprzedzeniu ruchów przeciwnika i typowaniu odpowiedzi (np. gra Zgadnij kto to?).
W tej roli sprawdzą się wszelkie zabawki angażujące pracę dwóch rak lub dwóch nóg. To one dbają o prawidłowy balans ciała, o doskonałą koordynację, zachęcają do uruchomienia dwóch półkul mózgowych. Najpopularniejszą grą tego typu jest Twister lub gra planszowa Operacja, bazująca na wykonywaniu wyłącznie precyzyjnych ruchów.
Świetnie także sprawdzą się zabawki bazujące na łączeniu figur o różnych kształtach, na układaniu przestrzennych modeli, a także pleceniu i wyszywaniu kolorowych obrazków. Kreatywną zabawę wzbogacą szkolne zajęcia dodatkowe — np. z boksu, baletu czy piłki nożnej.
Oczywiście. Obecny trend nauki języków obcych sprawił, że wielu producentów tworzy kreatywne plansze lub klipy video, mające na celu utrwalenie nowych słówek. Psycholodzy i pedagodzy podkreślają, że nauka obcego języka powinna iść w parze z nauką języka ojczystego. To wtedy proces nauki twojej pociechy przebiega najefektywniej.
Pomóc w tym mogą np. grające, samoczytające długopisy, książki lub komiksy bazujące na naklejkach i wycinankach, a także interaktywne globusy, gry planszowe i gry komputerowe, które niezwykle skutecznie uczą języków obcych.
Wszelkie gry planszowe, które wzmacniają logiczne myślenie, pamięć dziecka oraz interakcje społeczne. Nie zapomnij, że te powinny być dostosowane trudnością i złożonością reguł do wymogów rozwojowych 7-latka.
Przede wszystkim zastanów się, jakie zainteresowania i pasje ma 7-latek. Dziecko, które interesuje się historią, chętniej sięgnie po zabawki militarne, a dorastająca dziewczynka zainteresuje się elementami, które wdrożą ją w świat dorosłej kobiety.
Dodatkowo zwróć uwagę na informacje i rekomendacje zawarte przez producenta — przeczytaj, czy w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne elementy do gry i czy zasady dostosowane są do wieku dziecka. Warto także wybrać zabawki, które pozwolą rozwijać obszary, z którymi maluch ma trudności — poprzez wspólną zabawę i zabawki kreatywne możesz bowiem pokonać jego dotychczasowe słabości.
Bibliografia:
[1] Pulak, I. (2018). Zabawki w cyfrowym świecie-implikacje edukacyjne. Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce, 13(3 (49)), 189-201.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać