Doskonale pamiętam, gdy na rynku poradników dla rodziców pojawiła się książka „Self-Reg”, która od razu zyskała miano fenomenu. Nowe spojrzenie na rozwój emocjonalny dziecka oraz zdolność do samoregulacji wstrząsnęło opinią wielu rodziców. Czy faktycznie zasługuje na tyle pochwał? Sprawdzamy!
Największym atutem książki jest jej naukowe podłoże, ponieważ Stuart Shanker opiera swoje teorie na solidnych badaniach naukowych oraz interdyscyplinarnym spojrzeniu na ludzki mózg i zachowanie. Czytelnik otrzyma informacje z takich dziedzin, jak neurologii, psychologii, biologii i pedagogiki, łącząc je w spójną i zrozumiałą całość. W książce autor skupia się na nauce samoregulacji, czyli techniki pomagającej dzieciom samodzielnie zmienić ich zachowanie. Zarządzanie emocjami oraz ich opanowanie pozwalają dzieciom wrócić do stanu równowagi, który jest tak niezbędny do rozwoju. Samoregulacja wpływa pozytywnie na współpracę z innymi oraz zdolność do uczenia się nowych rzeczy.
Stuart Shanker szczegółowo omawia czynniki wpływające na samoregulację, takie jak stres, emocje, interakcje społeczne i środowisko. Przedstawia także praktyczne narzędzia i strategie, które możemy zastosować, aby wspierać zdolność do samoregulacji u siebie i u innych. Niezwykłą sztuką jest opanować własne emocje, gdy rozgniewane dziecko nie przyjmuje żadnych argumentów. Spokój rodzica, wyciszenie dziecka, a dopiero później wyjaśnienie w prosty sposób całej sytuacji to nie lada wyczyn. Na tym podejściu skupia się autor książki. Praktyczne sugestie sprawiają, że książka staje się wartościowym przewodnikiem dla rodziców, nauczycieli i wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć i wspierać rozwój emocjonalny dziecka. Shanker uświadamia nam, że samoregulacja to nie tylko kontrola emocji, ale także troska o swoje ciało, zdrowy styl życia i bliskie relacje z innymi ludźmi. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje rodzica, który potrafi o siebie zadbać, ale ma także czas na zabawę z maluchem.
Książka „Self-Reg” napisana jest z wykorzystaniem naukowej terminologii, dlatego dla niektórych czytelników może być trudna w odbiorze. Przyznam szczerze, że nie czyta jej się łatwo. To jedna z tych książek, przez które ciężko było przebrnąć. Jednak przekaz płynący z treści książki niesie ze sobą głęboką wartość oraz nowe spojrzenie na siebie oraz dzieci. Dlatego warto poświęcić czas na zrozumienie tych koncepcji oraz wypróbowanie ich na własnej skórze. Stuart Shanker inspiruje nas do lepszego zrozumienia siebie i innych, dając nam narzędzia potrzebne do osiągnięcia równowagi i spełnienia w życiu.
Ocena: 6/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać