Emocje są naturalnymi reakcjami na różne sytuacje i wydarzenia, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dzieci, podobnie jak dorośli doświadczają szerokiej gamy emocji, takich jak radość, smutek czy złość. Te odczucia mogą być reakcją na różne sytuacje, takie jak interakcje z innymi dziećmi, reakcje na nowe doświadczenia lub sytuacje stresowe. Są również ważnym narzędziem nauki, ponieważ uczą dzieci, jak radzić sobie ze stresem, jak wyrażać swoje uczucia w zdrowy sposób i jak zrozumieć uczucia innych ludzi.
Książka Magdaleny Gut-Orłowskiej to idealny przewodnik dla rodzica. Autorka to psycholożka oraz specjalistka wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Każdy rozdział poświęca na szczegółowe omówienie takich emocji, jak: złość, strach, wstręt, zaskoczenie, smutek, wstyd, zazdrość oraz radość. Najpierw omawia skąd biorą się dane uczucia, co może je wywołać oraz zachęca nas do refleksji (kiedy my je czujemy i jak je przeżywamy). Po słowach wstępu przechodzimy do części praktycznej czyli przykładów sytuacji, które mogą przydarzyć się każdemu rodzicowi. Są to np.: ataki złości w sklepie, strach przed ciemnością lub niechęć przed pocałunkami rodziny. Autorka podaje praktyczne wskazówki, jakie kroki podjąć, by zapobiec wystąpieniu różnych zachowań. Dodatkowo na zakończenie rozdziału otrzymujemy listę typowych zwrotów rodzica do dziecka oraz ich zamienniki, które są bardziej empatyczną formą komunikacji. Nie jest łatwo rozmawiać z dziećmi o emocjach, a czasem nawet trudno nazwać, co nasze pociechy czują w danej chwili. Stąd poruszenie tak ważnego tematu w książce pozwoli nam rodzicom lepiej poradzić sobie z własnymi emocjami oraz uczuciami dziecka. Magdalena Gut-Orłowska do każdej scenki dziecięcej dodaje scenkę z życia rodzica, która obrazuje ten sam problem, tylko z perspektywy osoby już dorosłej.
Plusem książki jest jest praktyczność. Czytając pierwszy rozdział autorka od razu przechodzi do konkretów i stara się zobrazować emocje na przykładach. Pamiętajmy, że im więcej pokażemy swoim dzieciom tym łatwiej poradzą sobie w nowych okolicznościach. Niestety sama z doświadczenia wiem, że emocje u dziecka często przekładają się na moje własne, często niewłaściwe reakcje. To jedno z najtrudniejszych wyzwań rodzicielskich, aby najpierw zrozumieć, co my sami czujemy, aby potem nauczyć tego dziecko. Często spotykam się z sytuacjami na placu zabaw czy w sklepie, gdzie rodzice bagatelizują uczucia dzieci bojąc się opinii innych ludzi. To najczęstszy błąd, ponieważ musimy zaakceptować fakt, że nasze dzieci mają prawo do odmiennych uczuć oraz wyjaśnić im, że z własnymi emocjami nie należy walczyć.
Poradnik „Gdy emocje biorą górę” dedykowany jest rodzicom przedszkolaków, gdy dzieci uczą się samoregulacji oraz komunikacji. To dobry pomysł na prezent oraz świetna lektura dla nauczycieli i wychowawców. Polecam gorąco!
Ocena: 8/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać