Niewystarczająca ilość miejsc w placówkach publicznych i duże zapotrzebowanie wśród rodziców, przyczyniło się do wzrostu popularności placówek prywatnych. Te niewiele różnią się w sposobie realizacji podstawy programowej, ale znacząco wyróżniają się w sposobie pracy i pozyskiwania funduszy. Z racji tego, że są to biznesy prowadzone przez osoby prywatne (tj. nie są finansowane z budżetu państwa), muszą pobierać od rodziców tzw. czesne. Jak wyglądają koszty utrzymania w prywatnym przedszkolu? Na jaką formę pomocy mogą liczyć placówki tego typu?
Spis treści
ToggleGłównym źródłem dochodu w niepublicznych przedszkolach jest czesne — tj. comiesięczne opłaty, pozyskiwane od rodziców przedszkolaków. Wartość czesnego ustalana jest przez placówki, które uwzględniają w nim, m.in. opłaty związane z utrzymaniem budynku i kadry pedagogów. Niepubliczne przedszkole kosztować może od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Ta duża różnica wynika z m.in. lokalizacji przedszkola, zakresu dodatkowych zajęć, liczebności grup oraz uzyskanego prestiżu.
Fundamentalnym źródłem dochodu są także wpisowe i wszelka, dodatkowa forma pomocy, która pochodzić może od lokalnej społeczności i dedykowanych programów.
Nie. Głównie dodatkowym sposobem na pozyskiwanie środków dla przedszkola, jest m.in.:
Dodatkowo wykorzystuje się tzw. źródła dochodów własnych, które przyjmują formę np.:
Wydatki finansowane powyższymi dochodami mogą być dokonywane w ramach planu finansowego, o których więcej mówi ustawa o finansach publicznych [1].
Pierwszą opłatą jest tzw. wpisowe, które uiszcza się w momencie podjęcia rekrutacji. Zwykle jest to wartość jednego czesnego. Następnie, co miesiąc, rodzice zobligowani są do wnoszenia opłaty w kwocie, ustalonej przez placówkę. Zwykle czesne uwzględnia kwotę wyżywienia.
Dodatkowe opłaty, z którymi muszą liczyć się rodzice, to m.in. opłaty za zajęcia dodatkowe, wycieczki, dodatkowe godziny zajęć dydaktycznych i dodatkowe materiały z zakresu edukacji przedszkolnej (jeśli nie uwzględniono ich w czesnym).
Uwaga! Rodzaj i wielkość opłat dookreśla statut, który przyjmuje formę podobną do tych, które spotkać można w przedszkolach państwowych.
Pod mianem „kosztów operacyjnych” mamy na myśli wszelkie koszta związane z główną działalnością przedsiębiorstwa. Obejmują one wydatki, które firma ponosi w trakcie prowadzenia swojej codziennej działalności, ale nie uwzględniają podatków.
Typowe koszty operacyjne w prywatnym przedszkolu (których nie ma w publicznych przedszkolach), to m.in.:
Prywatne przedszkole, z racji sposobu pracy, spotyka się z szeregiem wyzwań finansowych. Do tejże grupy zaliczyć można:
Warto także pamiętać, że przedszkola publiczne otrzymują pewne, stabilne wsparcie, które ściąga z ramion dyrekcji ogrom odpowiedzialności. Wsparcie, które obowiązuje w państwowych placówkach, nie obejmuje placówek prywatnych, które muszą planować budżet, tworzyć poduszkę finansową i nierzadko uruchamiać procesy windykacyjne. Dlatego też właściciele przedszkoli nierzadko sięgają po formę dotacji zewnętrznych, co ma zapewnić im większą płynność finansową.
Bibliografia:
[1] Dz.U.2023.0.1270 t.j. (2009), Art. 223 ust. 3 ustawy o finansach publicznych
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać