Nie tak dawno eksperci szacowali, że w polskich przedszkolach brakuje od 30 do nawet 60% miejsc[1]. Skala tego problemu stała się tak duża, że wielu początkujących przedsiębiorców zdecydowała się założyć własne, niepubliczne przedszkola. Główną motywacją do ich założenia jest nie tylko chęć edukacji najmłodszych szkrabów, które z przyczyn logistycznych nie mogły dostać się do placówek publicznych, ale także — chęć zarobku. Nierzadko przyszły właściciel przedszkola zaczyna zastanawiać się nad opłacalnością tego przedsięwzięcia. Czy aby otworzyć przedszkole niepubliczne, należy mieć duże zaplecze finansowe? Ile można zarobić na takim biznesie? Odpowiadamy!
Spis treści
ToggleOczywiście trudno jednoznacznie stwierdzić, czy otworzenie prywatnej placówki będzie opłacalne. Na ostateczne dochody i ewentualny zysk ma bowiem wpływ ogrom elementów i czynników — nie zawsze w pełni zależnych od kadry zarządzającej.
Jeśli więc rozważasz założenie przedszkola i martwisz się o opłacalność tego przedsięwzięcia, pamiętaj, aby:
Według prawa — przedszkole niepubliczne może być założone i prowadzone tylko przez tzw. osobę fizyczną lub osobę prawną. Mowa więc o każdej osobie, która ma założoną działalność i która w świetle prawa cywilnego ma osobowość prawną. Nie ma żadnych odgórnych wytycznych dot. kwalifikacji i umiejętności takiej osoby. Przyjmuje się jednak, że powinien być to przedsiębiorca/przedsiębiorczyni z zapleczem biznesowym i z wiedzą w zakresie marketingu.
W dużym uogólnieniu — w przedszkolu mogą pracować osoby z odpowiednimi kwalifikacjami do pracy z dziećmi. Prawo oświatowe jasno wskazuje, że mogą to być wyłącznie absolwenci jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Osoby po szkoleniach i kursach nie mają więc wystarczających kwalifikacji, aby edukować, a także opiekować się dziećmi w placówkach edukacyjnych.
Oprócz kadry nauczycieli przedszkoli publicznych placówka zatrudnia:
Proces założenia niepublicznego przedszkola jest bardzo podobny do procesu zakładania „standardowego” własnego biznesu. Oznacza to, że proces decyzyjny powinien uwzględnić analizy rynkowe, analizy finansowe, stworzenie biznesplanu i wybranie odpowiedniej lokalizacji. Kluczowe jest także podjęcie działań marketingowych.
Proces rejestrowania działalności gospodarczej jest bezpłatny. Wniosek CEIDG-1 można złożyć drogą elektroniczną — tj. na stronie ceidg.gov.pl. Tak stworzony wniosek CEIDG-1 jest równocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, kodu PKD, numeru NIP. Następnie należy zgłosić się do ewidencji szkół i placówek niepublicznych na terenie urzędu miasta lub gminy. W ewidencji szkół i placówek należy podać m.in. wykaz pracowników pedagogicznych, informację o warunkach lokalowych czy opinię właściwego miejscowego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Oprócz powyższych należy:
Koszty, jakimi obarczone jest niepubliczne przedszkole, wynikają z lokalizacji, kosztów wynajmu danej nieruchomości, opłat stałych, pensji całej kadry, a także kosztów związanych z opłaceniem mediów, remontów, cateringu. Przyjmuje się, że duże placówki, które otworzone są w wielkich miastach, generują znacznie wyższe koszty, niż placówki małe, lokalne, umiejscowione w np. blokach mieszkalnych. Prywatne zespoły wychowania przedszkolnego generować mogą zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt tysięcy koszów per miesiąc. Na zwiększone koszty wpływ mogą mieć działania marketingowe, koszty związane z licencjami oraz wszelkie usługi zewnętrzne.
Biorąc pod uwagę inflację, rosnące ceny za prąd oraz zwiększone koszty usług — aby założyć przedszkole niepubliczne, warto zbudować poduszkę finansową, która zabezpieczy biznes na wypadek ogólnie rozumianych zmian ekonomicznych.
Oczywiście. Przedszkole niepubliczne zachowuje pełne prawo do dotacji wypłacanej przez gminę lub powiat. Nierzadko placówki tego typu otrzymują dotację z budżetu gminy — pod warunkiem że spełnią narzucone odgórnie wymagania.
Warunkiem otrzymania dotacji jest:
Jak czytamy na stronie GOV — w 2022 roku podstawowa kwota dotacji dla przedszkola wynosi 121 986,00 zł. W przypadku przedszkola prywatnego mowa tu o dotacji rzędu 75% tej kwoty. Zwykle kwota dotacji nie przekracza 10 tysięcy złotych.
Bibliografia:
[1] W polskich przedszkolach brakuje od 30 do 60 proc. miejsc (2019), polityka.pl
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać