Gdy Twój maluch przekracza 3. rok życia, warto rozważyć rozpoczęcie nauki przedszkolnej. Decyzja ta pociąga za sobą szereg zalet rozwojowych, dlatego też rodzice coraz chętniej decydują się na usamodzielnienie swojej pociechy. Gdy zapadnie taka decyzja, kluczowe jest podjęcie tematu rekrutacji, który nierzadko generuje wiele pytań i wątpliwości. Te wynikają z niejasnych przepisów i szeregu mitów, dotyczących kolejności zapisów czy terminów. No właśnie, z jakim wyprzedzeniem należy zapisać dziecko do przedszkola? Gdzie szukać harmonogramu rekrutacji i czy wcześniejszy zapis niesie za sobą jakieś korzyści? Co powinni wiedzieć rodzice przyszłego przedszkolaka? Odpowiadamy!
Spis treści
ToggleJak czytamy na stronie gov.pl: jeśli twoje dziecko uczęszcza już do przedszkola i chcesz, aby kontynuowało tam naukę, należy złożyć dyrektorowi przedszkola deklarację potwierdzającą chęć dalszej edukacji dziecka w tej placówce. Wzór deklaracji można otrzymać bezpośrednio w przedszkolu. Kluczowe jest, aby złożyć ją co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji. Natomiast jeśli planujesz przenieść dziecko do innego przedszkola lub zapisać je po raz pierwszy, musisz wziąć udział w rekrutacji do przedszkola. Daty rekrutacji są co roku różne i zazwyczaj rozpoczynają się na początku wiosny, najczęściej w marcu lub kwietniu. Terminy mogą się różnić w zależności od regionu. Przykładowo rekrutacja na rok 2025 obowiązywała w przedszkolach w terminie od 20 maja do 3 czerwca 2024 roku. To w tym terminie należało składać odpowiednie wnioski i dokumenty, upoważniające malucha do przyjęcia w wybranej placówce.
Dziecko, które podejmuje się edukacji przedszkolnej szybciej — tj. w wieku 3-5 lat — zyskuje szereg korzyści rozwojowych. Wśród nich wymienia się rozwój umiejętności społecznych — maluch uczęszczający do przedszkola od najmłodszych lat uczy się, jak funkcjonować w grupie rówieśników. Poznaje tym samym: czym jest współpraca, dzielenie się i rozwiązywanie konfliktów, co ułatwia nawiązywanie relacji z innymi. Przedszkole także przygotowuje doskonale do szkoły, uczy dostosowania się do reguł i struktur panujących w placówkach edukacyjnych oraz wspiera wczesny rozwój intelektualny dziecka poprzez zabawy edukacyjne, ćwiczenia pamięciowe, zajęcia plastyczne i muzyczne. Dzięki temu maluch rozwija swoje zdolności poznawcze, a także językowe. Nie jest bowiem tajemnicą, że obcowanie z rówieśnikami oraz nauczycielami wspomaga rozwój mowy i ekspresji werbalnej.
Ponadto wcześniejsze pójście do przedszkola uczy dzieci samodzielności w codziennych, zwykłych czynnościach tj. jedzenie, sprzątanie po sobie czy korzystanie z toalety. Dzieci także szybciej uczą się także podejmowania drobnych decyzji, a stały harmonogram powoli uczy ich samodzielności i rytmu dnia.
Warto dodać, że wcześniejsze zapisanie malucha do placówki umożliwia szybsze zauważenie ewentualnych trudności rozwojowych, np. problemy z mową, koordynacją ruchową. Dzięki temu rodzice mogą wcześniej podjąć działania wspierające rozwój dziecka, minimalizując tym samym potencjalne zagrożenia w przyszłości.
Harmonogram przedszkoli różni się od placówki, dlatego też zawsze warto zapoznać się z informacjami, zawartymi np. na:
W dużym uogólnieniu można jednak przyjąć, że już na początku roku warto dokładnie przeanalizować dostępne przedszkola, aby wybrać to, które najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom. Należy rozważyć kilka opcji, w tym jedno preferowane przedszkole oraz inne alternatywy na wypadek, gdyby dziecko nie zostało przyjęte do miejsca “pierwszego wyboru”. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka elementów — m.in. na lokalizację oraz ilość grup.
Do wybranych placówek należy złożyć formalny wniosek o przyjęcie dziecka, wskazując przedszkole pierwszego wyboru oraz inne placówki, do których rozważamy zapisanie swojego dziecka. Informacje o terminach składania dokumentów, które mogą różnić się w zależności od regionu, dlatego należy na bieżąco śledzić publikowane informacje. Najczęściej rekrutacja odbywa się wczesną wiosną, tj. na przełomie lutego i marca. Co kluczowe — kolejność zgłoszeń nie wpływa na wynik. Jest to jeden ze wspomnianych na wstępie mitów, który generuje wiele niepewności i sporów na linii rodzic-placówka. Najważniejsze jest więc, aby przestrzegać terminów i złożyć dokumenty nie później niż ostatni dzień otwartej rekrutacji.
Wyniki pierwszego etapu rekrutacji są zazwyczaj ogłaszane już w kwietniu. Po ogłoszeniu listy dzieci przyjętych rodzice muszą potwierdzić chęć zapisania dziecka do wybranego przedszkola. Ale to nie koniec całego procesu. Już w czerwcu rusza rekrutacja uzupełniająca w placówkach, gdzie pozostały wolne miejsca. Warto więc “polować” na ostatnie, wolne miejsca i nie zniechęcać się, jeśli maluch nie został przyjęty w pierwszym terminie. Jej zasady są podobne jak w przypadku rekrutacji głównej, a wyniki są publikowane w lipcu. Pod koniec sierpnia pojawiają się informacje o przedszkolach, które wciąż mają dostępne miejsca.
Jeśli dziecko nie zostanie przyjęte, rodzice mają 7 dni od ogłoszenia wyników, by zwrócić się do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie podjętej decyzji. Po otrzymaniu odpowiedzi mają kolejne 7 dni na złożenie ewentualnego odwołania do dyrekcji przedszkola, jeśli uznają, że decyzja została podjęta błędnie.
[1] Zapisz dziecko do przedszkola, gov.pl
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać