Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka jest formą oświadczenia, którą składają rodzice do wybranej placówki. To rodzaj ostatecznego zatwierdzenia swojej decyzji, a tym samym — forma zamknięcia procesu rekrutacyjnego. Definicja i zakres oświadczenia w polskim prawie dokładnie opisuje art. 60 Kodeksu cywilnego. W jaki sposób złożyć potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do oddziałów przedszkolnych? O czym należy pamiętać i co zrobić, jeśli nie dotrzymano nałożonych terminów?
Spis treści
ToggleZwykle potwierdzenie woli przyjęcia dziecka przyjmuje formę pisemną (dużą rzadziej ustną). Dokument tego typu tworzony jest np. na bazie sztywnego szablonu, który znaleźć można w internecie lub bezpośrednio w placówce.
Docelowo w dokumencie powinny pojawić się informacje, tj.:
Najczęściej dokument przyjmuje formę prostego sformułowania, np.: Potwierdzam wolę zapisu i przyjęcia dziecka (imię i nazwisko dziecka) do (nazwa i adres przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej) – do którego dziecko zostało zakwalifikowane podczas rekrutacji.
Zwykle rodzice są zobligowani do złożenia dokumentów w ciągu 7 dni od oficjalnego ogłoszenia listy dzieci przyjętych. Warto jednak wcześniej zapoznać się z wewnętrznym regulaminem placówki (tzw. statutem), aby mieć pewność dopilnowania wszystkich, nałożonych terminów.
Nie. Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka przyjmuje formę dokumentu, który zamyka rekrutację i tym samym potwierdza, że we wrześniu pojawi się maluch w zorganizowanej grupie. Sama forma potwierdzenia jest bezpłatna (tj. nie wymaga uiszczania dodatkowych czesnych, wpisowego czy odpłatnej rezerwacji miejsc) i obowiązuje wszystkich rodziców, którzy docelowo składają podpisany dokument w sekretariacie placówki.
Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka jest obowiązkowe. Oznacza to, że jeśli rodzic nie złoży odpowiednich dokumentów oraz nie powiadomi dyrektora o swojej decyzji, dziecko nie zostanie uznane za przedszkolaka danej placówki.
Uwaga! Dopiero oficjalne potwierdzenie woli przyjęcia dziecka pozwala przyjąć malucha do wybranej grupy.
Na koniec procesu rekrutacji dochodzi do ogłoszenia listy dzieci przyjętych. W ten sposób przedszkole publiczne zamyka proces rekrutacji, wskazując na konkretne dzieci, które „spełniły wymagania” i tym samym mogą rozpocząć edukację. Często rodzice myślą, że na tym kończy się cały proces, a wraz z rozpoczęciem września mogą przyprowadzić malucha na pierwsze zajęcia.
W rzeczywistości opiekunowie prawni dziecka, po ogłoszeniu listy, powinni złożyć dokument, potwierdzający wolę przyjęcia dziecka. Dokument ten można złożyć w placówce lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru. Obecnie odchodzi się od składania deklaracji ustnych, ze względu na duże ryzyko błędu ludzkiego. Jeśli jednak doszło do złożenia potwierdzenia słownego, a mimo to maluch nie został przyjęty do grupy — należy złożyć do dyrektora przedszkola odwołanie (o którym nieco więcej przeczytasz na końcu tego wpisu). Nie ma sztywnego szablonu, czy konkretnych artykułów prawnych, które narzuciłyby formułę wniosku. Opiekun prawny dziecka więc napisać go ręcznie lub pobrać wzór na stronie internetowej wybranego przedszkola.
Jedynym, niezbędnym dokumentem w procesie potwierdzenia woli przyjęcia dziecka jest pisemne wyrażenie zgody, z podpisem jednego lub dwojga rodziców. Przedszkole publiczne nie może wymagać żadnych deklaracji oraz dodatkowych umów lub skanów dowodów osobistych.
Rodzic, który nie złoży dokumentów lub nie wykona opisywanego procesu w terminie, musi się liczyć z odmową przyjęcia dziecka.
Lista niezakwalifikowanych dzieci zwykle nie jest publikowana, dlatego też często brak przyjęcia wiąże się z dużym zaskoczeniem i sprzeciwem ze strony rodziców. Warto zatem przed rozpoczęciem zajęć upewnić się, czy wszystkie formalności zostały zamknięte, a złożone dokumenty zostały zatwierdzone przez administrację.
Dokładne prawa rodziców reguluje m.in. art. 158 ust. 6-9 ustawy Prawo oświatowe. To tam przeczytać można m.in.:
Bibliografia:
[1] Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.) – art. 158 ust. 6-9.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać