W przypadku nieuzasadnionej odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, złamania statutu, a także podjęcia nieodpowiednich decyzji komisji rekrutacyjnej, masz prawo stworzyć tzw. odwołanie. Zanim jednak zdecydujesz się na przygotowanie takiego dokumentu — upewnij się, jakie prawa ci przysługują. Zatem, jak napisać odwołanie do przedszkola? Czego unikać, jakie dokumenty dołączyć? Odpowiadamy poniżej na najczęściej pojawiające się wątpliwości oraz przedstawiamy odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej wzór, który pomoże Ci uniknąć nieporozumień.
Spis treści
ToggleW standardowym piśmie, pełniącym formę odwołania, powinny pojawić się:
Pisząc odwołanie do przedszkola dokładnie zastanów się co ma być głównym przedmiotem podejmowanego dokumentu. Nieco inaczej bowiem tworzy się pismo do uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka, a inaczej w przypadku bezpośrednich naruszeń Komisji Rekrutacyjnej.
W dokumencie postaw na konkrety, unikając argumentów związanych z emocjami. Jako rodzic kandydata do przedszkola masz oczywiście prawo do wzburzenia lub złości — nie jest to jednak czynnik, który działa na Twoją korzyść. Zamiast tego odwołaj się do polskiego prawa, statutu placówki, ustaleń wewnętrznych. Powołaj się na zebrane dokumenty i oficjalne odpowiedzi (np. listowne). Im więcej takich dokumentów przedstawisz, tym łatwiej będzie podjąć dalsze kroki i decyzje.
Argumentem może być:
Najważniejsze jest przedstawienie dowodów bezsprzecznych, jasnych, zgodnych z prawdą. Powoływanie się na rozmowę lub niejasne, dwuznaczne komunikaty to równia pochyła, którą bardzo trudno będzie potwierdzić. Zamiast tego sięgnij po:
Pamiętaj, że jeśli dyrektor przedszkola nie wykazał się chęcią wyjaśnienia lub spotkania, to również może to stanowić za dowód w sprawie.
Przedszkole ma prawo ustalać terminy w procesie rekrutacji, uwzględniając przy tym wewnętrzne możliwości i potrzeby. Może także określić, jakie dokumenty są niezbędne w procesie rekrutacji oraz jak składać formularze aplikacyjne. Dodatkowo placówka ma prawo do rozpatrywania odwołań, złożonych przez rodziców. Ważne jednak jest, aby przestrzegano przy tym konkretnych procedur i wytycznych, które muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Na koniec warto pamiętać, że dyrektor, który powołuje Komisję Rekrutacyjną ma prawo do uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka w dowolnej dla siebie formie. Co istotne — musi przy tym przedstawić argumenty oparte na przepisach i obiektywnych kryteriach.
Oprócz prawa, na barkach przedszkoli publicznych nałożono także obowiązki. Mowa tu o obowiązku uczciwego rozpatrywania wniosków. Dodatkowo należy przestrzegać przepisów rekrutacyjnych (związanych z terminami, procedurami etc.) oraz komunikować się z rodzicami, którzy mają wątpliwości i pytania w tym obszarze.
Pisząc odwołanie do przedszkola rodzic kandydata musi liczyć się z dwoma możliwościami — przyznaniem racji lub podtrzymaniem decyzji Komisji Rekrutacyjnej. W pierwszym przypadku rodzic, po złożeniu wniosku, może liczyć na ponowne rozpatrzenie lub automatyczne przyjęcie dziecka do przedszkola. W drugim przypadku — decyzja zostaje podtrzymana, z tą różnicą, że np. zostaną przedstawione przyczyny odmowy przyjęcia. Oczywiście ostatnia sytuacja ta wymaga znalezienia alternatyw — np. złożenia wniosku w innej placówce lub skorzystania z oferty przedszkola prywatnego.
Aby ułatwić ten proces przygotowaliśmy 5., głównych zasad, które pomogą stworzyć i złożyć odwołanie.
Jeśli pomimo odwołania decyzja zostanie podtrzymana, możesz:
Bibliografia:
[1] Art. 33. Realizacja obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, Dz.U.2023.900 t.j., Prawo oświatowe.
[2] Art. 157., Komisja rekrutacyjna, Dz.U.2023.900 t.j., Prawo oświatowe.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać