Coraz dłuższe dni, rosnąca temperatura i budząca się do życia przyroda to znak, że… zbliżają się wakacje! Dla wielu to okazja do radości, planowania wakacji, organizowania rodzinnego czasu. Niestety dla rodziców to także chwila chaosu i niepewności — zwłaszcza w kontekście zajęć przedszkolnych i opieki, która niezbędna jest w tych gorących miesiącach. Czy niepokój jest zasadny? W jaki sposób działają oddziały przedszkola publicznego w wakacje i czy można wtedy zapisać dziecko na zajęcia w lipcu i sierpniu?
Spis treści
ToggleWarto na wstępie obalić jeden z najczęściej powtarzanych mitów, dot. wakacji. Rodzice często myślą, że przedszkola, podobnie jak w szkołach podstawowych, są zamknięte w okresie wakacyjnym. W rzeczywistości jednak, zgodnie z MEN, publiczne przedszkola mają status „nieferyjnych”, co oznacza, że pracują nieprzerwanie przez cały rok (również w ferie i wakacje).
W niektórych sytuacjach, na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola publicznego, może być zarządzona przerwa w zajęciach (np. przez zaplanowane remonty). Ostateczną decyzję w tym zakresie wydaje jednak organ nadzorujący (np. gmina), narzucając tym samym obowiązek zapewnienia opieki w innych placówkach. Jeśli przedszkole nie jest w stanie zapewnić takiej opieki — organ nadzorujący nie przychyla się na wniosek placówki, argumentując to brakiem wolnych miejsc.
Nie. Organ prowadzący przedszkole nie może odmówić edukacji i opieki przedszkolakom. Dlatego też obowiązkiem dyrektora przedszkola jest wskazanie rodzicom innej placówki, w której to maluchy będą mogły kontynuować swoją naukę.
Jeśli jednak rodzic chce wziąć udział w rekrutacji w trakcie roku szkolnego — np. w wakacje — musi porozmawiać z dyrektorem danej placówki. Warunkiem przyjęcia dziecka zawsze są wolne miejsca, którymi dysponuje dany oddział. Sytuacje te są jednak bardzo sporadyczne i o ewentualnej zgodzie decyduje wyłącznie dyrekcja (bez organu nadzorującego).
Przedszkole publiczne stoi w obowiązku zapewnienia płynności edukacji — również w wakacje. Oznacza to więc, że wszystkie zajęcia prowadzone są w dokładnie taki sam sposób, jak w pozostałe miesiące. Jeśli grupy są mniejsze (np. na skutek rodzinnych wyjazdów i nieobecności maluchów), placówka może podjąć decyzję o łączeniu kilku grup w jedną, tak, aby zapewnić lepszą organizację oraz większą płynność prowadzonych ćwiczeń.
Jeśli rada rodziców na wspólny wniosek dyrektora przedszkola podejmie decyzję o przerwie wakacyjnej, wynikającej z np. modernizacji czy urlopów wypoczynkowych kadry, placówka stoi w obowiązku znalezienia innego, wolnego przedszkola publicznego. Oznacza to, że dziecko zostało przyjęte do zajęć w innym miejscu, np. na okres kilku tygodni. Przykładowo więc w Warszawie — przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, w lipcu i sierpniu, organizują zajęcia przez 3 tygodnie. Na pozostałe tygodnie można zapisać malucha do innej placówki. [1]
Zwykle dyżury wakacyjne są planowane z wyprzedzeniem, tak, aby rodzice mieli czas na zapoznanie się ze zmianami i ewentualnymi, nowymi placówkami, które wskazało dotychczasowe przedszkole. Przykładowo więc w Warszawie zapisy na ten okres ruszają już w kwietniu danego roku, a dokładne regulacje i przepisy dostępne są już od lutego. [1]
Jeśli rodzic pragnie zapisać dziecko poza standardową rekrutacją, musi upewnić się, że w danej placówce są wolne miejsca. W tym celu opiekunowie prawni dziecka powinni porozmawiać z dyrektorem placówki, zgłaszając potrzebę zapisania dziecka np. w trakcie wakacji. Na tenże wniosek dyrektor podejmuje decyzje i daje wszelkie wytyczne zainteresowanym rodzicom. Głównym argumentem, decydującym o pozytywnej decyzji, są małe grupy i wolne miejsca.
Warto jednak pamiętać, że od lat największą zmorą MEN i oddziałów przedszkolnych jest niewystarczająca ilość miejsc. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli — trudności w znalezieniu miejsc mają głównie rodzice dzieci trzy- i czteroletnich (dzieci te stanowiły dotychczas prawie 90% wszystkich nieprzyjętych)[2]. Co więcej — w prawie połowie gmin, gdzie najwięcej dzieci nie dostało się do wybranych placówek, nie zapewniono maluchom innych, zastępczych form edukacji.[2] Dlatego też najpewniej wybrany przez ciebie oddział w pierwszej kolejności przyjmie dzieci, na które nałożony jest obowiązek edukacji (tj. w wieku 6 lat). Rzadko kiedy więc przedszkole na wakacje ma wolne miejsca i otwiera dodatkową rekrutację, dlatego też (niestety) rodzice muszą liczyć z odmową.
Pamiętaj, że Twoja dotychczasowa placówka, która nie prowadzi zajęć w trakcie wakacji, ma w obowiązku wskazać Ci inną, dostępną placówkę zastępczą. O obowiązku tym mówi m.in.:
Jeśli więc nie otrzymasz wsparcia ze strony przedszkola, napisz do dyrektora przedszkola odwołanie, powołując się na powyższe zapisy. Gdy otrzymasz adres nowej, dyżurującej placówki — udaj się do niej, aby zapoznać się z nauczycielami, czasem pracy przedszkola, ofertą zajęć dodatkowych. Jako opiekun prawny dziecka masz prawo do pełnej informacji w zakresie edukacji przedszkolaka.
Bibliografia:
[1] Przedszkola, dyżury wakacyjne (2024), dostęp: https://edukacja.um.warszawa.pl/przedszkola-dyzury-wakacyjne
[2] Miejsce w przedszkolu nie dla wszystkich (2019), NIK, dostęp: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/miejsce-w-przedszkolu-nie-dla-wszystkich.html
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać