Proces rekrutacji do przedszkoli jest nierzadko stresującym etapem. Pojawiający się niepokój czy nieporadność to wynik niejasnych przepisów, zmiennego regulaminu i stosowania niedoprecyzowanych określeń, które błędnie interpretują opiekunowie prawni dziecka. Jednym z nich jest status „zakwalifikowany”. Co właściwie on oznacza? Czy status ten jest tożsamy z zakończeniem procesu rekrutacji?
Spis treści
ToggleNie. Termin zakwalifikowany oznacza, że maluch przeszedł pierwszy etap rekrutacji i teraz będzie uczestniczył w procesie weryfikacji. Po ujrzeniu tego statusu rodzice dostają informacje, że placówka dysponuje wolnym miejscem, a wniosek został złożony w sposób poprawny. Jeśli nie zostaną wykryte błędy oraz jeśli rodzice dostarczą ewentualnych, potrzebnych dokumentów uzupełniających (np. prawomocny wyrok sądu rodzinnego), maluch otrzyma status „przyjęty”. Jest więc to ostatni etap na drodze przyjęcia dziecka do wybranego przedszkola publicznego. Dopiero gdy dojdzie do ogłoszenia listy dzieci przyjętych maluch i jego rodzice mają gwarancję zamknięcia rekrutacji. [1]
Uwaga! Przed podjęciem rekrutacji zapoznaj się dokładnie z jego harmonogramem i regulaminem. Znajdziesz go m.in. na stronie internetowej wybranego przedszkola, a także na stronie wybranej gminy lub miasta.
Kolejnym krokiem jest etap weryfikacji zawartych informacji na wnioskach. To wtedy Rada pod dyrektywą dyrektora przedszkola przegląda wszystkie zgłoszenia, przyznając tzw. punkty.
Tak oto placówka w pierwszej kolejności przyjmie dzieci m.in.:
Proces przyznawania punktów często wymaga składania dodatkowych dokumentów wyjaśniających i uzupełniających. Do obowiązków komisji rekrutacyjnej należy więc ich weryfikacja, a następnie stworzenie listy dzieci przyjętych. Tą upublicznia się po oficjalnym zamknięciu procesu rekrutacyjnego w danym roku kalendarzowym (zwykle następuje to po pierwszym kwartale).
Tak. Zakwalifikowanie jest tożsame z przyjęciem wniosku i dalszy rozpatrywaniem go. Oznacza to więc, że rodzice złożyli go w terminie, z uwzględnieniem odpowiednich zapisów i z umieszczeniem podpisu we właściwym miejscu.
Następnie wniosek weryfikowany jest pod kątem prawdziwości umieszczonych informacji oraz dokumentów dodatkowych, które mają udowodnić lub wyjaśnić ewentualne obszary. Oczywiście każde przedszkole prowadzi rekrutację w nieco innym trybie, dlatego też tak ważne jest zapoznanie się z zapisami placówki pierwszego wyboru.
To zależy. Zwykle, jeśli wg. komisji rekrutacyjnej nie ma potrzeby składania dodatkowych dokumentów, konieczne jest pisemne potwierdzenie zgłoszenia. Jeśli jednak wniosek wymaga uzupełnienia lub wyjaśnienia, opiekunowie prawni dziecka mogą być zobligowani do przedstawienia np.:
Niedostarczenie dodatkowych dokumentów może być argumentem uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do placówki. Oznacza to, że rada ma prawo na tym etapie odrzucić wniosek i tym samym — nie przyjąć malucha do grupy. Opiekun prawny dziecka musi więc być przygotowany do stawienia się w placówce w dowolnym momencie trwania rekrutacji (również rekrutacji uzupełniającej).
Rodzic w każdym momencie może zrezygnować z pierwszego przedszkola publicznego, na poczet innych oddziałów przedszkolnych. Zakwalifikowanie malca nie jest więc wiążące i nie musi zamykać drogi do innych placówek przedszkolnych. Warto jednak ostrożnie podchodzić do tego procesu, aby nie ominąć obowiązujących terminów, a tym samym — aby nie przepuścić szansy na dostanie się do placówki edukacyjnej.
Z racji trudności rekrutacyjnych i ograniczonej ilości miejsc, wielu rodziców decyduje się na uczestniczenie w kilku, równoległych rekrutacjach. Warto także brać pod uwagę udział w rekrutacji uzupełniającej, która może zwiększyć szansę na dostanie się do faworyzowanego przez siebie miejsca.
Bibliografia:
[1] Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) – art. 158.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać
1 Comment
Ciekawy artykuł na temat procesu przyjmowania dzieci do przedszkola. Dobra informacja dla rodziców, że oznaczenie jako „zakwalifikowany” nie gwarantuje automatycznego przyjęcia do placówki. Ważne jest dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów i spełnienie innych kryteriów. Polecam przeczytać, szczególnie dla tych, którzy mają problemy z znalezieniem miejsca dla swojego dziecka.