Zerówka to forma edukacyjna, przeznaczona dla dzieci w wieku około sześciu lat, które w najbliższym czasie będą rozpoczynały naukę w szkole podstawowej. Jest to tym samym ostatni etap edukacji przedszkolnej, który ma na celu przygotować dzieci do podjęcia nauki w szkole, skupiając się na rozwijaniu umiejętności społecznych, emocjonalnych oraz kognitywnych. Wielu rodziców, których dzieci stoją na granicy nauki przedszkolnej, a szkolnej, zastanawia się, czy zerówka jest płatna. Poniżej odpowiadamy na te wątpliwości.
Spis treści
ToggleZgodnie z polskim prawem — edukacja przedszkolna jest darmowa i obowiązkowa dla wszystkich dzieci w wieku lat 6. Ewentualne opłaty dotyczą placówek prywatnych, których czesne ustalane jest na podstawie zajęć, doświadczenia kadry, liczebności grupy, lokalizacji i programu edukacyjnego.
O ewentualnych opłatach rozprawia artykuł 1 Dz.U.2023.1400 t.j. To w nim czytamy, że rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym. Opłaty te jednak nie mogą być wyższe niż 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu. Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla jednocześnie, że żadna placówka nie może pobierać od rodziców innych opłat, niż te, które są ustalone przez organ prowadzący.
Tak. Podobnie jak w innych grupach, również w zerówce rodzice muszą opłacać wyżywienie swojego malucha. Kwota ta bywa różna w zależności od charakteru placówki i ewentualnych, indywidualnych wytycznych żywieniowych. Przyjmuje się jednak, że średni koszt miesięczny oscyluje w okolicach 300 zł/dziecko. Opłaty te w niektórych placówkach mogą być obowiązkowe, podczas gdy w innych — opcjonalne.
Opłaty za zerówkę mogą się znacząco różnić w zależności od tego, czy dziecko uczęszcza do placówki publicznej czy prywatnej (tj. całkowicie finansowanej przez opiekunów). W przedszkolach publicznych wysokość opłat za zerówkę jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Edukacji, co oznacza, że kwoty te są ustalone i jednolite dla wszystkich placówek w danym regionie. Z kolei przedszkola prywatne mają możliwość samodzielnego ustalania opłat, które mogą zależeć od różnych czynników, takich jak rodzaj i charakter oferowanych zajęć, dodatkowe usługi czy infrastruktura placówki. Z tego też względu koszty uczęszczania do zerówki w placówkach prywatnych są znacznie wyższe i bardziej zróżnicowane.
Nie. W placówkach edukacyjnych panuje zasada równości — tj. każde dziecko powinno mieć takie same prawa, bez względu na sytuację finansową rodziny. Oznacza to, że opłata w wysokości 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę w placówce jest kwotą nienaruszalną i nieuzależnioną od czynników zewnętrznych.
Jeśli dyrekcja przedszkola zmienia stawkę, uzależniając ją od płci, przekonań, upodobań czy statusu materialnego rodziców, należy najpierw porozmawiać z osobami decydującymi, a w przypadku ewentualnego sporu — zgłosić do Kuratorium z prośbą o kontrolę sytuacji.
Jak już wspomnieliśmy, zmienność opłat dotyczy wyłącznie placówek prywatnych. Rodzic, który decyduje się na zapisanie malucha do takiego przedszkola, zyskuje m.in.:
Obecnie istnieje wiele programów wspierających, które mają na celu wspomóc finansowo rodziców (i ich dzieci). Docelowo kwoty te można przeznaczyć np. na przygotowanie malucha do pierwszej klasy lub na rozpoczęcie edukacji domowej. Mowa tu nie tylko o 800+, ale także o 400+, które przysługuje rodzicom malucha, uczęszczającego do żłobka.
Warto w tym miejscu dodać, że organ zarządzający przedszkolem ma możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, rodziny wielodzietne lub rodziny z dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością (zwłaszcza w przypadkach szczególnie ciężkich). Dodatkowo, rodzice dzieci zamieszkujących teren gminy, na której znajduje się przedszkole, mogą starać się o uzyskanie dopłat z budżetu gminnego.
Bibliografia:
[1] Rozdział 5 – Opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego — Finansowanie zadań oświatowych. Dziennik Ustaw Dz.U.2023.1400 t.j.
[2] Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania [dostęp: https://mamotoja.pl/male-dziecko/wychowanie/jaki-jest-koszt-pobytu-dziecka-w-przedszkolu-24725-r1/#orzeczenie%20o%20niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci%20za%20op%C5%82ata%20za%20przedszkole]
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać