Mitem jest, że w rekrutacji do przedszkola panuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”. Tak naprawdę decydującym i podstawowym elementem jest przestrzeganie harmonogramu i narzuconych terminów, które mogą różnić się w zależności od placówki i regionu. W procesie rekrutacji rodzic powinien więc złożyć poprawnie wypełniony wniosek w terminie, który znaleźć można w statucie lub na stronie internetowej przedszkola. Co jednak zrobić, gdy ten termin minął? Czy rodzic może złożyć wniosek w innych dniach?
Spis treści
ToggleNie. W teorii nie można złożyć wniosku po terminie, ustalonym w harmonogramie — brak terminowości wiąże się automatycznie z nieuczestniczeniem w procesie rekrutacji. Na podstawie art. 154 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe, organ prowadzący publiczne przedszkole ma obowiązek do końca stycznia ogłosić kryteria, które będą uwzględniane w procesie rekrutacyjnym (wraz z dokumentami potrzebnymi do ich potwierdzenia, a także poinformować o liczbie punktów możliwych do zdobycia za każde z kryteriów).
Zdarza się jednak, że w przypadku wolnych miejsc, placówki oświatowe często prowadzą tzw. rekrutację uzupełniającą. Jest ona “dodatkowym terminem” dla wszystkich dzieci, które nie dostały się do placówki w pierwszym, pierwotnym czasie. Terminy i zasady takiej rekrutacji są ustalane indywidualnie przez każdą gminę lub przedszkole.
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat dostępności miejsc oraz procedury składania wniosków po terminie, zaleca się bezpośredni kontakt z wybranym przedszkolem lub odpowiednim wydziałem oświaty w danej gminie.
Gdy termin składania wniosków do przedszkola minie, a rekrutacja podstawowa zostanie zakończona, placówka przeprowadza analizę dostępnych miejsc. Przygląda się tym samym złożony wnioskom, przyznaje punkty, a następnie prosi o ewentualne, dodatkowe dokumenty.
W przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń lub dostępności wolnych miejsc przedszkole organizuje wspomnianą rekrutację uzupełniającą. Aby dowiedzieć się o możliwości złożenia wniosku po terminie, rodzice powinni skontaktować się bezpośrednio z przedszkolem lub odpowiednim wydziałem oświaty w swojej gminie, ponieważ rekrutacja uzupełniająca może być ograniczona czasowo oraz zależna od liczby dostępnych miejsc.
Rekrutacja uzupełniająca w przedszkolu przeprowadzana jest po zakończeniu głównego etapu rekrutacji. Ma ona na celu przyjęcie dzieci na wolne miejsca, które pozostały po pierwotnej, podstawowej rekrutacji. Ten drugi proces odbywa się według ustalonego harmonogramu przez organ prowadzący przedszkole (zwykle przez gminę lub miasto).
Art. 161. Dz.U.2024.737 t.j. dotyczący postępowania rekrutacyjnego mówi: “Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego publiczne przedszkole, oddział przedszkolny w publicznej szkole podstawowej, publiczna inna forma wychowania przedszkolnego, publiczna szkoła lub publiczna placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki przeprowadza postępowanie uzupełniające.”
Informacje o terminach i procesie rekrutacji publikowane są na oficjalnych stronach internetowych urzędów oraz w samych placówkach. Zwykle odbywa się ona miesiąc po zakończeniu rekrutacji głównej (najczęściej w czerwcu).
Wspomniany powyżej artykuł mówi “Postępowanie uzupełniające powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.”
Proces przebiega podobnie do głównej rekrutacji i obejmuje:
Wniosek złożony po terminie jest automatycznie anulowany i nie bierze udziału w rekrutacji. Dyrektor kasuje więc taki wniosek i informuje rodzica o przekroczeniu terminu, odpowiadając przy tym na wszelkie pytania i niejasności, związane z rekrutacją. Może także zasugerować rekrutację uzupełniającą – jeśli w przedszkolu pozostaną wolne miejsca.
Dyrektor przedszkola ma prawo przyjąć dziecko na podstawie wniosku złożonego po terminie rekrutacji, pod warunkiem że w placówce są wolne miejsca. Decyzja ta niezmiennie powinna być zgodna z wewnętrznymi procedurami oraz przepisami prawa oświatowego.
Warto zaznaczyć, że procedury mogą różnić się w zależności od gminy czy miasta, dlatego zaleca się bezpośredni kontakt z wybranym przedszkolem w celu uzyskania szczegółowych informacji.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać