Zajęcia teatralne w przedszkolu brzmią dość tajemniczo. Jak bowiem z maluchami ćwiczyć sceny oraz dialog wprowadzając ich w bajkowy świat teatru? Okazuje się jednak, że coraz więcej przedszkoli decyduje się na dodanie do swojego programu nauczania zajęć teatralnych. Dzieje się tak nie bez powodu. Sztuka teatralna oferuje bowiem sporo korzyści, które przekładają się na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Jest to przede wszystkim czas pełen radości, zabawy i kreatywności, której dzieci potrzebują najbardziej.
Spis treści
ToggleZabawa w teatr to nie tylko świetna rozrywka, ale także doskonałe narzędzie edukacyjne, które niesie wiele korzyści dla dzieci. Oto niektóre z nich:
1. Rozwój emocjonalny i społeczny
Zajęcia teatralne dla dzieci tworzą bezpieczne środowisko do wyrażania siebie, pozwalając na lepsze zrozumienie własnych emocji. Poprzez odgrywanie różnych ról, dzieci uczą się empatii i zdolności do patrzenia na świat z perspektywy innych. Często w trakcie takiej zabawy na światło dzienne wychodzą problemy oraz obawy dzieci, które ukrywają głęboko w sercu. Nie bez przyczyny psychologowie podczas sesji z dzieckiem wykorzystują technikę odgrywania ról.
2. Budowanie pewności siebie
Zajęcia teatralne wymagają od dzieci dużej odwagi. Stanięcie na scenie i wystąpienie przed publicznością często nam dorosłym przysparza wielu problemów, a co dopiero małemu dziecku. Takie doświadczenie pomaga maluchom zyskać pewność siebie, ucząc ich, że ich głos jest ważny i warto go słuchać.
3. Sprzyja rozładowaniu napięcia i energii
Zajęcia w kółku teatralnym dobrze wpływają na dzieci nadpobudliwe ruchowo. Uwolnienie energii podczas ćwiczeń ruchowych i mimicznych są doskonałą terapią rozwojową.
4. Poprawa zdolności językowych i komunikacyjnych
Poprzez naukę dialogów, piosenek, recytację wierszy, dzieci rozwijają swoje umiejętności językowe. Uczą się nowych słów, doskonalą mowę, konstrukcje gramatyczne, a także zasady wyrażania się w sposób klarowny i zrozumiały dla innych. Dodatkowo przedszkolak rozwija płynność ruchów oraz może wzbogacić swój słownik.
5. Współpraca
Teatr to przede wszystkim praca zespołowa. Uczy, jak ważna jest współpraca, komunikacja i wzajemne wsparcie w realizacji wspólnego celu.
6. Rozwijanie kreatywności i wyobraźni
Udział w zajęciach angażuje wyobraźnię dzieci, inspirując je do twórczego myślenia. Dzieci mają możliwość tworzenia własnych historii, kreowania postaci i scen, co rozwija ich zdolności twórcze. Dodatkowo przedszkolaki uczestniczą w przygotowaniu scenerii przedstawienia. Wycinanie koron na głowę oraz ozdabianie bibułą makiet to dodatkowa wartość edukacyjna.
7. Wprowadzenie do kultury i sztuki
Przez teatr dzieci mają możliwość zaznajomienia się z różnymi formami kultury i sztuki. Mogą poznawać różne style teatralne, literaturę, muzykę i taniec, co rozbudza ich zainteresowanie sztuką.
Przebieg zajęć teatralnych jest ściśle powiązany z programem edukacyjnym, który wybrał nauczyciel. Warto zaznaczyć, że w każdym semestrze program ulega zmianie, kończąc się przygotowanym spektaklem dla rodziców. To fantastyczna okazja do pokazania tego, czego dzieci nauczyły się na zajęciach.
Początek zajęć dla dzieci to czas gier i ćwiczeń improwizacji, które pomagają rozwijać spontaniczność i umiejętność szybkiego myślenia. Improwizacja to podstawa warsztatów teatralnych. Nauczyciel rzuca hasło i prosi pojedynczo każdego przedszkolaka o stworzenie własnej historii bądź postaci. Następnie dzieci ćwiczą, jak czytać i interpretować teksty, w tym dramatyczne. Przedszkolaki mogą pracować nad monologami, dialogami lub scenami z kilkoma postaciami. Uczą się, jak wyrażać emocje i myśli za pomocą ciała i twarzy. Teatr nie polega tylko na mówieniu. Maluchy pod okiem instruktora mogą nauczyć się podstaw choreografii i ruchu scenicznego. Dodatkowo pokazuje, jak kontrolować swój głos – jak mówić głośno i wyraźnie, jak wyrażać różne emocje za pomocą tonu i tempa mowy. Ważną częścią zajęć są prace plastyczne, czyli stworzenie scenografii bądź kostiumów do swoich scenek. To świetny sposób na rozwijanie zdolności artystycznych i kreatywności.
Najważniejsze to nie zmuszać swojego dziecka do zajęć, na które nie ma ochoty. Niektóre pociechy potrzebują więcej czasu na oswojenie się z nowymi zajęciami oraz wyzwaniami, które przed nimi stoją. Najpierw porozmawiaj z dzieckiem. Spróbuj zrozumieć, dlaczego nie chce brać udziału w tych zajęciach. Czy powodem jest lęk przed występowaniem publicznie? Czy może nie lubi nauczyciela lub innych dzieci? Czy po prostu nie jest zainteresowane teatrem?
Jeśli dziecko po prostu nie lubi wystąpień, to jest to całkowicie normalne. Wszystkie dzieci są różne i mają różne zainteresowania. Pamiętaj nie zmuszaj go do uczestnictwa, ale zachęcaj i wspieraj, dając mu znać, że nie ma się czego obawiać. Nauczyciele mają doświadczenie w pracy z różnymi typami uczniów i mogą mieć cenne porady lub strategie, które pomogą Twojemu dziecku czuć się bardziej komfortowo. Warto poprosić o wsparcie oraz radę.
W domowych warunkach najłatwiej przygotować dziecko do udziału w zajęciach przedszkolnych. Można wybrać kilka z możliwych opcji:
Oglądanie spektakli teatralnych wraz z dzieckiem może pozytywnie wpłynąć na jego pogląd o grze aktorów oraz sztuce. Warto poszukać w swoim mieście czy odbywają się spektakle dla najmłodszych, które z pewnością będą niesamowitym przeżyciem dla całej rodziny.
Średnio, zajęcia teatralne mogą trwać od 30 minut do godziny. W niektórych przypadkach, mogą one trwać dłużej, zwłaszcza jeżeli są połączone z innymi aktywnościami. Jednak ostateczny czas trwania tych zajęć będzie zależał od konkretnego przedszkola i programu, którego stosują nauczyciele. Zajęcia dla młodszych grup z pewnością będą krótsze, niż te dla starszych wiekowo grup. Zajęcia teatralne często są wpisane w program zajęć grupy i rodzic nie ponosi żadnych dodatkowych opłat. Jeśli to zajęcia dodatkowe wówczas musisz liczyć się z miesięcznym kosztem w przedziale 50-100 zł miesięcznie.
Gra w teatr stymuluje młodego aktora oraz zwiększa poczucie własnej wartości i wzmacnia postawy moralne dzieci. Wyostrzają się zmysły dziecka oraz przełamuje bariery, które towarzyszą podczas przedstawienia. Warto spróbować i zapisać pociechę na tego typu zajęcia, które mogą przynieść niesamowite korzyści. Pamiętaj jednak, że jeśli dziecko nie będzie chciało w nich uczestniczyć, aby porozmawiać z nim i wybrać to zainteresowanie, które sprawia mu przyjemność.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać