Wiek przedszkolny jest szczególnie ważny dla rozwoju naszego dziecka. To właśnie w tym okresie pojawiają się różnego rodzaju nieprawidłowości postawy ciała, które często bez wcześniejszej interwencji przekształcają się w poważne problemy wieku szkolnego. Siedzący tryb życia, brak ruchu oraz złe nawyki to najczęstsze przyczyny pojawiających się nieprawidłowości. Z pomocą przychodzi gimnastyka korekcyjna dla dzieci czyli jedna z form aktywności fizycznej, która ma za zadnie poprawę postawy i sprawności fizycznej. Składa się z ćwiczeń, które pomagają wyrównać asymetrie mięśniowe, poprawić mobilność stawów i wzmocnić mięśnie. Gimnastyka może być stosowana u dzieci w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania fizycznego.
Spis treści
ToggleGimnastyka korekcyjna jest szczególnie ważna dla dzieci, które mają problemy z postawą ciała, oraz problemami takimi jak: płaskostopie, koślawość kolan, skolioza lub zbyt wysokie łuki stóp. Jej głównym celem jest zapobieganie wadom postawy i urazom, a regularne ćwiczenia gimnastyki korekcyjnej mogą w tym pomóc. Dodatkowo każda aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy zdrowia i samopoczucia dziecka (większa się jego siła, wytrzymałość i elastyczność).
Ważnym celem gimnastyki korekcyjnej jest również edukacja dziecka w zakresie właściwej techniki wykonywania ćwiczeń oraz dbania o swoje ciało. Ćwiczenia uczą dzieci prawidłowej postawy, oddychania oraz pomagają w kształtowaniu nawyków zdrowego stylu życia.
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Warto zatem przypomnieć sobie o kilku kluczowych zasadach:
W Polsce, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, zajęcia gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu powinny być prowadzone przez specjalistów – nauczycieli wychowania fizycznego lub terapeutów zajęciowych.
Nauczyciele wychowania fizycznego posiadają specjalne kwalifikacje do prowadzenia tego typu zajęć. W czasie studiów zdobyli wiedzę dotyczącą korekcji wad postawy ciała, ćwiczeń poprawiających ogólną sprawność fizyczną oraz umiejętności z zakresu terapii ruchowej, terapii zajęciowej oraz pedagogiki specjalnej. Dodatkowo mają też doświadczenie w prowadzeniu zajęć z dziećmi w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania. Ćwiczenia odbywają się głównie w rytm zabawy i gier ruchowych, które wymagają od dzieci określonych pozycji oraz sposobu poruszania się.
Jeśli w Twoim przedszkolu odbywa się gimnastyka korekcyjna i masz wątpliwości, co do doświadczenia i umiejętności instruktora warto zapytać dyrekcję o jego wykształcenie, potwierdzając certyfikatami.
Liczba dzieci na zajęciach gimnastyki korekcyjnej powinna być dostosowana:
Zazwyczaj grupy są dość małe, aby instruktor mógł zapewnić każdemu dziecku indywidualną uwagę i wsparcie. Optymalna liczba dzieci w grupie to zwykle od 5 do 10 uczestników. Jeśli liczba uczestników jest większa, wówczas organizowane są dwie grupy.
Zazwyczaj zajęcia gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu trwają od 30 minut do 1 godziny, raz lub dwa razy w tygodniu. Czas trwania zajęć i ich częstotliwość mogą być dostosowane do potrzeb przedszkola oraz liczby zainteresowanych dzieci.
Gimnastyka korekcyjna nie jest obowiązkowa w przedszkolu, ale jest to jedna z możliwych form zajęć wychowania fizycznego, którą warto wprowadzić do programu edukacyjnego placówki. W polskim systemie oświaty, nauczanie wychowania fizycznego w przedszkolach jest obowiązkowe, a program nauczania w przedszkolu zawiera różne formy aktywności fizycznej np. piłkę, jogę, taniec. To jakie formy aktywności fizycznej są realizowane zależy od dyrekcji danego przedszkola.
Gimnastyka korekcyjna to długi proces, który wymaga współpracy z lekarzem, nauczycielem oraz rodzicem. Powodzenie zależy bowiem od doboru ćwiczeń oraz regularności ich wykonywania. Jeśli zauważasz u swojego dziecka jakieś niepokojące objawy lub nieprawidłową postawę ciała udaj się do lekarza rodzinnego, który wykona badania kontrolne. Jeśli Twoje wątpliwości rzeczywiście potwierdzą się zostaniesz skierowany na gimnastykę wraz z informacją od lekarza jakiego problemu dotyka dziecko. Pamiętaj, aby nie działać na własną rękę, kontrola u specjalisty pomoże określić z jakim problemem boryka się Twoje dziecko. Bowiem odpowiednie dopasowanie ćwiczeń to klucz do sukcesu!
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać