Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016[1] doprecyzowuje i niejako narzuca konkretne przepisy i regulacje, dotyczące żywienia zbiorowego w placówkach szkolnych i przedszkolnych. Okazuje się bowiem, że oprócz edukacji, opieki i wychowywania, na przedszkolnych barkach spoczywa odpowiednie żywienie dzieci, które powinny mieć zapewnione pełnowartościowe, smaczne i zdrowe posiłki. Jak zatem wygląda jedzenie w przedszkolu? Ile posiłków dziennie musi zapewnić placówka w ramach żywienia zbiorowego dzieci? Co mówią o tym przepisy Ministra Zdrowia?
Spis treści
TogglePiramida Zdrowego Żywienia dzieci to sposób na przedstawienie uproszczonych, aktualnych norm żywienia. Jej realizacja zwiększa szansę na poprawny rozwój, zdrowie oraz zachowanie sprawności — już od pierwszych lat życia. Przestrzeganie odpowiednich zasad ma zagwarantować spożywanie niezbędnych makro- i mikroskładników, a także dostarczać składników mineralnych i witamin, które są niezbędne do wzrostu, budowy odporności czy pracy układu nerwowego. Z założenia Piramida jest kierowana wyłącznie do osób zdrowych, bez indywidualnych zaleceń żywieniowych czy medycznych.
Według Piramidy Żywienia Dzieci[2] poszczególne poziomy prezentują się w sposób następujący:
Przy tym wszystkim dzieci i młodzież w wieku szkolnym powinny pić co najmniej 1,5 litrów wody dziennie.
Według zaleceń: standardowy, dzienny jadłospis dziecka powinien być złożony z pięciu posiłków — tj. śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Każdy z nich powinien być serwowany o stałych porach, najlepiej z uwzględnieniem trzy–czterogodzinnych przerw.
Zwykle w przedszkolu twojego dziecka serwuje się trzy posiłki — tj. śniadanie, obiad i podwieczorek. Rodzice mogą więc (ale nie muszą) dać dziecku przed wyjściem do przedszkola lekką, małokaloryczną przekąską, która pozwoli maluchowi w spokoju poczekać na śniadanie, serwowane w placówce.
Harmonogram posiłków w danym przedszkolu jest uzależniony od sposobu organizowania zajęć, trybu pracy i dyżurów. Nie ma więc odgórnych, sztywnych wytycznych, które powielają się w każdej placówce.
Szkolny tryb żywienia dzieci w wieku przedszkolnym zwykle sprowadza się do:
Dyrektor placówki oraz kadra nauczycieli jest w obowiązku przedstawić przedszkolne menu oraz wszelkie informacje dotyczące cateringu i sposobu pracy intendentki.
Dzieci w wieku przedszkolnym rozwijają się w dynamicznym tempie. Dlatego też tak ważne jest dostarczanie im wartościowych, zbilansowanych posiłków, które bazują na węglowodanach, białku, tłuszczach, a także witaminach i minerałach. Oprócz balansowania makroskładników należy więc zadbać o kaloryczności posiłków, której pilnuje wykwalifikowana intendentka. Ostatecznie posiłek dziecka dostarcza energii, dba o układ nerwowy, wspiera koncentrację, a tym samym — dba o naukę i rozwój.
Ogólne wytyczne wskazują, że żywienie w przedszkolu powinno wyglądać w sposób następujący:
Niektóre placówki serwują także niewielki deser — np. w postaci jogurtu naturalnego albo musu owocowego. Przez cały dzień dzieci w przedszkolu mają także dostęp do wody, naturalnych soków owocowych i niesłodzonych herbat. Napoje przygotowywane są z naturalnych składników, które pozbawione są syropy glukozowego i słodzików.
Tak komponowane posiłki bogate są w składniki mineralne i makroskładniki, nad którymi czuwa zespół specjalistów. Ich rolą jest planować i komponować posiłki dla dzieci, zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia Dziecka oraz zapisami prawnymi, które narzuca Prawo Oświatowe. Intendentka uwzględnia więc specyficzne wymogi danej grupy wiekowej, a także budżet, preferencje dzieci oraz indywidualne zalecenia dietetyczne, zgłoszone przez rodziców (np. alergie pokarmowe).
Dzieci mają konkretne wymagania żywieniowe, co bezpośrednio wynika z tempa ich rozwoju oraz wyjątkowych potrzeb organizmu. Zbilansowane, regularne posiłki niosą więc za sobą szereg korzyści, tj.
Bibliografia:
[1] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 – Dz.U. z 2016 r. poz. 1154
[2] Piramida Zdrowego Żywienia dla dzieci, GOV [dostęp online: https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/piramida-zdrowego-zywienia-dla-dzieci]
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać