Standardowy rok szkolny w szkole podstawowej trwa od 1 września do czerwca — w zależności od ustaleń Ministra Edukacji. Po tym okresie następują długo wyczekiwane, dwumiesięczne wakacje, które są momentem „przejścia” do wyższej klasy. Wakacje mają na celu nie tylko zamknąć rok szkolny pod kątem organizacyjnym, ale także stanowią za dłuższy odpoczynek dla nauczycieli i dzieci. Czy podobny rytm obowiązuje w przedszkolu? Ile trwa rok szkolny w placówkach edukacyjnych niższego szczebla i jak wyglądają w Polsce przerwy od edukacji 6-latków? Odpowiadamy!
Spis treści
ToggleOczywiście, w przedszkolu, tak jak w szkole, obowiązuje tzw. rok szkolny, który symbolizuje konkretną „klasę” lub „grupę” (pierwszoraczków czy zerówkowiczów). Jego podział jest jednak zupełnie inny, bowiem przedszkole funkcjonuje przez cały rok (również w wakacje) – tj. od 1 września każdego roku do 31 sierpnia następnego roku. Wyjątkiem są oczywiście wszelkie przerwy, które ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola.[1] O tych przerwach przeczytasz nieco więcej poniżej.
Rozpoczęcie roku szkolnego w przedszkolu, tak jak w szkołach, następuje 1 września. Ewentualne przesunięcie w dacie wynikać może z np. odgórnych ustaleń Ministerstwa.
Rok szkolny kończy się 31 sierpnia — tj. przedszkola funkcjonują w lipcu i sierpniu, oferując pełną ofertę zajęć. Warto jednak podkreślić, że grupy w tym czasie zwykle bywają mniej liczne, dlatego też organ prowadzący może podjąć decyzję o wyznaczeniu dodatkowych, innych przedszkoli pełniących wakacyjne dyżury. Może więc się okazać, że dzieci zostaną przeniesione do innej placówki, na czas np. okresu urlopowego.
W Polsce długość roku szkolnego w przedszkolach publicznych jest ściśle regulowana przez przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zgodnie z rozporządzeniem — rok szkolny w przedszkolach publicznych rozpoczyna się 1 września i kończy 31 sierpnia następnego roku.
W przypadku przedszkoli prywatnych sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Choć również muszą one przestrzegać ogólnych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, mają większą swobodę w organizacji nie tylko zajęć, ale i całego roku szkolnego. Niektóre prywatne przedszkola mogą oferować dodatkowe dni zajęć, na przykład w okresie wakacyjnym, lub mieć inny harmonogram dni wolnych. Ostatecznie ma to pozwolić na bardziej elastyczne dopasowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rodziców i dzieci, ale także — do konkretnej polityki danego przedszkola. Dokładne informacje o roku szkolnym, przerwach i dacie rozpoczęcia zajęć znajdziesz w statucie lub na stronie internetowej (zwykle w wersji do pobrania).
W Polsce przedszkola funkcjonują z uwzględnieniem przerw, które ustalane są przez organ prowadzący na wniosek dyrektora. W założeniu więc nie są przewidziane ferie zimowe i letnie (zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych). Warto jednak podkreślić, że pedagodzy w przedszkolu, podobnie jak nauczyciele szkolni, potrzebują czasu na urlop i odpoczynek. Dlatego też w placówkach tych obowiązują krótkie przerwy w pracy nauczycieli, a nie w organizacji zajęć.
Kluczowe jest Rozporządzenie Ministerstwa z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, w którym czytamy m.in. „(…) w szkołach zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września. [2]
Bibliografia:
[1] Organizacja pracy placówek wychowania przedszkolnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej [dostęp: https://www.gov.pl/web/edukacja/organizacja-pracy-placowek-wychowania-przedszkolnego]
[2] ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWE z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1211)
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać