Małe, narożne, czy klasyczne – jakie biurko wybrać do małego pokoju dziecięcego?

Małe, narożne, czy klasyczne – jakie biurko wybrać do małego pokoju dziecięcego?

Biurko w dziecięcym pokoju to niezwykle funkcjonalny i ważny mebel. Pełni on szczególnie kluczową rolę, gdy maluch zaczyna swoją edukację. Blat więc jest nowym miejscem do odrabiania prac domowych, rysowania i pierwszych zadań z matematyki.

Dlatego też aranżując kącik edukacyjny dla swojej pociechy, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko wygląd biurka, ale także jego rozmiar, ilość półek, dodatkowe udogodnienia i możliwości samego pokoju. Zadanie to może być szczególnie trudne przy niewielkim metrażu, który stanowi za duże wyzwanie dla początkujących i samozwańczych projektantów.

Aby ułatwić Ci ten wybór przygotowaliśmy obszerny poradnik, dzięki któremu dobierzesz idealne biurko dziecięce. Wskażemy, które popularne na rynku modele sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu – np. w pokoju dzielonym, dzielonym z młodszym rodzeństwem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając biurko dziecięce?

Wybierając biurko dla swojej pociechy – bez względu czy urządzasz niewielki pokój, czy obszerne wnętrze – musisz przestrzegać kilku, kluczowych zasad. Jakich?

  • Wysokość. Niezwykle istotny parametr, wpływający na prawidłową postawę ciała podczas nauki czy prac plastycznych. Bardzo często za niskie lub za wysokie biurko może wpływać na lędźwia, pogłębiając wady postawy. Docelowo więc blat powinien być położony w takim miejscu, aby pociecha mogła utrzymywać prawidłową pozycję ciała. Tak oto maluszki poniżej 120 cm wzrostu powinny mieć biurko do 55 cm, a nastolatki (około 150 cm wzrostu) biurko na wysokości 65 cm. Na rynku dostępne jest także biurko dziecięce regulowane, które dostosowywać można do zmieniającego się wzrostu
  • Wielkość blatu. Rozmiar powinien być dostosowany zarówno do wnętrza, jak i do potrzeb edukacyjnych dziecka. Biurko, na którym docelowo znajdzie się komputer, powinno być szersze, niż biurko służące wyłącznie nauce.
  • Miejsce do przechowywania. Czyli ilość szuflad, komód i półek. Szczególnie funkcjonalne są dostawiane, dodatkowe elementy, które można dowolnie dostosowywać do potrzeb i możliwości wnętrza.
  • Wysuwana półka na klawiaturę. Przydatna zwłaszcza przy niewielkich biurkach, które nie mają wystarczająco dużo przestrzeni do zaaranżowania miejsca pracy i nauki.
  • Umiejscowienie biurka. Małe wnętrza stawiają spore wyzwania również pod kątem umiejscowienia blatu. Docelowo dziecko powinno siedzieć bokiem lub przodem do okna, tak aby wykorzystywać światło dzienne do nauki.

Zanim więc wybierzesz biurko – weź centymetr lub metrówkę budowlaną i obmierz miejsce, w którym docelowo ma pojawić się blat. Wymierz zarówno wysokość, jak i głębokość, organizując wstępnie całą przestrzeń do nauki.

Małe, narożne czy klasyczne?

W wyborze biurka dla swojej pociechy weź pod uwagę również cenę i aranżację całego pokoju. Zdecydowanie najbardziej uniwersalną propozycją są biurka dziecięce białe – np. bez dodatkowych półek i szafek. Tak prosta konstrukcja dostępna jest w popularnych sklepach meblowych, a ich cena rozpoczyna się od kilkuset złotych. Warto jednak pamiętać, że niewielki blat jest tani i mały, ale niezbyt funkcjonalny. Rozwiąż w przyszłości jego rozbudowę o dodatkowe komody i dostawiane półki na kółkach, które można dowolnie przestawiać.. Warto także rozważyć biurko dziecięce skandynawskie, które bazuje na prostej i minimalistycznej formie – np. z niezabudowanymi rogami.

Alternatywą dla prostych biurek, jest biurko narożne dziecięce. To – jak sama nazwa wskazuje – powstało w celu umieszczenia w rogach mało ustawnych pomieszczeń. Jego kształt przypomina trapez lub trójkąt, a wiele modeli posiada dodatkowe półki i stelaże nad blatem, które poszerzają miejsce pracy i zastępują np. biblioteczkę (tzw. biurko dziecięce z nadstawką).

Trzecią opcją jest oczywiście klasyczne, prostokątne biurko z dodatkową komodą lub półkami po lewej lub prawej stronie. Opcja ta jest bardzo uniwersalna i funkcjonalna, ale może nie sprawdzić się w małym pokoju. Wybierz więc opcję węższą – np. o długości 70 cm – jeśli chcesz uniknąć “zagracenia”. Na rynku dostępne są także komplety z dostawionym regałem, dzięki czemu zyskasz mebel 2w1.

Biurko do małego pokoju

Gdy zmierzysz już wymiary, przemyślisz model i docelową aranżację – zapoznaj się z listą naszych porad i wskazówek, które z pewnością pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru. Porady stworzyliśmy głównie dla właścicieli małych pomieszczeń.

  • Aby zachować maksymalną użyteczność i funkcjonalność biurka – to nie powinno mieć mniej niż 50 cm głębokości.
  • Najbardziej niskobudżetowe są meble z tworzywa laminowanego. Jeśli potrzebujesz biurka tymczasowego lub gdy nie posiadasz dużego budżetu – wybierz ten materiał, zamiast klasycznego biurka drewnianego.
  • Jeśli nie masz miejsca na komodę lub szafkę (np. z boku biurka), wybierz model z nadstawką.
  • Gdy nie masz miejsca pod oknem – wybierz model narożny, który wpasuje w mniej ustawną przestrzeń, np. pomiędzy ścianą, a łóżkiem.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.