Jaką tapetę do dziecięcego pokoju wybrać?

Jaką tapetę do dziecięcego pokoju wybrać?

Dziecięcy pokój to oaza spokoju, miejsce kreatywnych zabaw, bezpieczna przystań i domowy plac zabaw. Nic więc dziwnego, że urządzając przyszły pokój dla naszej pociechy, z ogromną starannością, dobieramy każdy mebel i dodatek, dbając o odpowiednie naświetlenie, dekoracje i kolorystykę.

Oprócz wygodnego łóżka, pojemnej szafy, biurka na pierwszy komputer oraz miękkich przytulanek, warto zastanowić się nad kolorem ścian. Tu wybór jest naprawdę duży, bo oprócz farb czy lameli, wykorzystać możesz klasyczne tapety, które gościły w naszych wnętrzach głównie w latach 80-tych i 90-tych.

Jak wyglądają obecne trendy wnętrzarskie? Gdzie szukać inspiracji na aranżacje tapeta do pokoju dziecięcego? Które wzory wybrać i jak łączyć je ze sobą, aby uzyskać oryginalne i przytulne wnętrze?

Jaka tapeta do pokoju dziecięcego?

Obecnie na rynku trendów wnętrzarskich królują dwie formy – klasyczna tapeta i nieco unowocześniona fototapeta. Ta druga ma na celu odwzorować na całej ścianie określone grafiki – np. widok z wakacji lub portret rodzinny. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest oryginalność i duże pole do popisu. W tym celu wykorzystać można np. kadr z ulubionej bajki lub gry, rodzinne zdjęcie, własnoręcznie namalowaną pracę lub autorski kolaż. Ważne jest, aby projekt był wysokiej rozdzielczości, tak, aby po nałożeniu na dużą ścianę, praca nie wygląda na rozpikselowaną i niewyraźną.

Alternatywą dla tej propozycji są oczywiście klasyczne, gotowe tapety, które zakupić możesz w dużych marketach budowlanych.

Przeglądając i analizując najmodniejsze wzory ostatnich lat, wytypowaliśmy kilka tych najchętniej wybieranych – zarówno przez rodziców, jak i przez pociechy.

  • tapeta w gwiazdki do pokoju dziecięcego – występować może zarówno w formie kolorowego konfetti, jak i galaktycznego wzoru. Ten pierwszy idealnie nada się dla pociechy, która uwielbia kolory, a drugi – dla przyszłego astronauty, który fascynuje się kosmosem,
  • czarno biała tapeta do pokoju dziecięcego – ze względu na minimalistyczny design, stanowi za świetne tło dla kolorowych dodatków, wielobarwnej pościeli i żarówek. Wersja czarno-biała jest na tyle uniwersalna, że doskonale sprawdzi się przez wiele lat – również, gdy pociecha dorośnie. Wybierz więc czarno-białe pasy, figury geometryczne, groszki lub kwiaty,
  • tapeta do pokoju dziecięcego las – zarówno wykorzystujący klasyczne, florystyczne wzory (np. drzewa, zieloną trawę i krzewy), jak i wizerunki mieszkańców, którzy przebywają w lesie i na polach. Niezwykle popularne są sarny, małe króliczki, wiewiórki i jelenie, które nawiązują do stylu skandynawskiego,
  • tapeta w paski do pokoju dziecięcego – zarówno minimalistyczne, jak i ekstrawaganckie – bazujące na kontrastowych kolorach. Popularne są zestawienia bieli i błękitu oraz tęczowe przejścia, które aż zachęcają do zabawy i kreatywnych działań,
  • tapeta w popularne postaci z bajek – od Kubusia Puchatka, po postacie z gier i kreskówek. Każdy maluch ma swojego idola – superbohatera lub księżniczkę z bajek Disneya, którą warto uwiecznić na jednej ze ścian. W tworzeniu aranżacji zastanów się, co uwielbia Twoje dziecko i zainspiruj się tym motywem.

Jaka zmywalna tapeta do pokoju dziecięcego?

Ile razy zdarzyło Ci się znajdować odbite palce na tapetach? Jak często zmazywałaś kredę z paneli lub ścian?

Oczywistym jest, że dzieci w ferworze zabawy wybrudzą nie tylko siebie, ale także meble i zabawki. Pierwszym rozwiązaniem na tą dziecięcą kreatywność jest stosowanie farb tablicowych, które służą do rysowania kredą (lub pisakami) i zmazywania jej za pomocą mokrych gąbek. Ich dużą wadą jest jednak okrojona kolorystyka i dość wąski wybór dostępnych formuł.

Tu z pomocą przychodzą tapety zmywalne. Ten typ wyróżnia się dużą odpornością na zabrudzenia i wilgoć, a także na wahania temperatur i działanie środków czyszczących (w tym detergentów). Dzięki temu z powodzeniem wyczyścisz tłuste lub trwałe zabrudzenie, nie ściągając przy tym farby i nie wpływając negatywnie na jej trwałość.

Jaka tapeta do małego pokoju dziecięcego?

Jeśli aranżujesz pokój o niewielkim metrażu, wyzwaniem jest nie tylko wybór odpowiedniego wzoru, ale także koloru, który docelowo nie powinien “przytłoczyć” wnętrza. Istotne jest więc, aby wybrać tapetę, która optycznie wydłuży pomieszczenie, dodając przy tym przestronności. W tym celu architekci rekomendują dwie metody:

  • Malowanie naprzemienne – a więc wybranie dwóch kolorów/wzorów, które nakłada się w sposób równoległy. Ze względu na optykę rekomenduje się, aby ściana naprzeciwko drzwi była jaśniejsza, niż ściany prostopadłe.
  • Pasy – te, ułożone pionowo sprawiają, że wnętrze wydaje się być wyższe, a te poziome – wydłużają pomieszczenie, sprawiając, że pokój staje się obszerniejszy.

Unikaj dużych wzorów i bardzo ciemnych kolorów, które mogą “obciążyć” pokój, sprawiając, że ten stanie się wąski i mniej ustawny. Uważaj także na bardzo kontrastowe zestawienia (np. różu z zielonym) – te wyraźnie odcinają ściany, zaznaczając rogi niewielkiego pokoju.

Bibliografia:

[1] Reda, Z., & Monastyrska, M. (2005). Sypialnia i pokój dziecka. Świat Szkła, (12 [92]), 30.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.