Tabletki antykoncepcyjne – czy każdy może je przyjmować?

Tabletki antykoncepcyjne – czy każdy może je przyjmować?

Tabletka antykoncepcyjna jest pigułką, zawierającą hormony, które wywierają wpływ na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej w ludzkim organizmie. Hormony są substancjami chemicznymi, które kontrolują funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego, zapobiegając ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne – jak działają?

Większość oferowanych tabletek antykoncepcyjnych zawiera mieszankę estrogenu oraz progesteronu – odpowiednio dobrana dawka pozwala zapobiec wystąpieniu owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej w trakcie cyklu miesięcznego. W efekcie kobieta unika zajścia w ciążę, ponieważ nie ma komórki jajowej, która mogłaby zostać zapłodniona.

Inną funkcją tabletek antykoncepcyjnych jest zagęszczanie śluzu wokół szyjki macicy. W ten sposób przedostanie się plemnikom do macicy zostaje utrudnione. Hormony mogą również ingerować w skład i konsystencję błony śluzowej macicy, przez co jajeczko nie jest w stanie przywrzeć do ściany macicy.

Przyjmowanie tabletek – częstotliwość

Tabletki antykoncepcyjne najczęściej występują w wersji 21-dniowej lub 28-dniowej. Powinno się zażywać jedną tabletkę dziennie, o stałej porze, aż do wyczerpania opakowania. Po tym czasie następuje tygodniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek hormonalnych. W trakcie tego tygodnia powinno wystąpić krwawienie menstruacyjne.

Producenci tabletek antykoncepcyjnych oferuje również rodzaj pigułki, zmniejszającej częstotliwość występowania miesiączki. Taką tabletkę należy przyjmować nieprzerwanie przez okres 12 tygodni. Następnie zażywa się tabletki nieaktywne hormonalnie przez kolejne 7 dni. W efekcie ilość okresów zmniejszy się do jednego, występującego co trzy miesiące.

Obojętnie, na jaki typ tabletek się zdecydujesz – pamiętaj, aby przyjmować je codziennie o tej samej porze. Jest to szczególnie ważne, jeżeli Twoja antykoncepcja opiera się na tabletkach, zawierających wyłącznie progesteron.

Pominięcie tabletki sprawia, że kobieta automatycznie przestaje być chroniona przed zajściem w ciążę. W takim przypadku albo zdecyduje się na stosowanie zastępczej formy antykoncepcji, albo zrezygnuje ze współżycia na pewien czas. Pod żadnym pozorem nie powinno się przyjmować pigułek przyjaciółki lub siostry – tabletki antykoncepcyjne powinny zostać nam przepisane przez lekarza, który dostosuje najodpowiedniejsze pigułki na podstawie wyniku badań.

Czy tabletki antykoncepcyjne są skutecznym środkiem zapobiegania ciąży?

Szacuje się, że rocznie tabletki antykoncepcyjne zawodzą 9 spośród 100 par. Pamiętaj, że zajście w nieplanowaną ciążę jest silnie uzależnione od poczucia dyscypliny u kobiety – pominięcie nawet jednej tabletki drastycznie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.

Nie tylko pominięcie przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej zmniejsza ryzyko kontroli urodzeń – skuteczność pigułki może zostać zmniejszona również przez inne czynniki. Wpływ na działanie antykoncepcji mają niektóre leki i zioła, na przykład: ziele dziurawca wpływa niekorzystnie na skuteczność pigułki. Dlatego przed przyjęciem jakichkolwiek innych leków, skonsultuj się wcześniej z lekarzem.

Należy również pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne nie chronią nas w żaden sposób przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego, jeśli decydujesz się na podejmowanie spontanicznej aktywności seksualnej z tajemniczym nieznajomym – zastosuj dodatkowo prezerwatywę, aby uchronić się przed ewentualnym zarażeniem chorobą weneryczną.

Czy każdy może przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Ta metoda antykoncepcji dedykowana jest kobietom, które będą konsekwentne w codziennym przyjmowaniu tabletki, dlatego w przypadku, gdy doskonale zdajesz sobie sprawę, że jesteś zapominalska – lepiej zdecyduj się na taką formę antykoncepcji, która nie będzie wymagać od Ciebie takiego zdyscyplinowania.

Na tabletki antykoncepcyjne nie powinny się również decydować kobiety, które cierpią na niektóre schorzenia, takie jak: migrenowe bóle głowy, nowotwór lub problemy z zakrzepami krwi – pigułki mogą spotęgować dolegliwości.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezwzględnie zabronione w przypadku kobiet, które podejrzewają, że mogą być w ciąży.

Chcę tabletki i co dalej?

Tabletki antykoncepcyjne muszą być przepisane przez lekarza ginekologa. Lekarz przeprowadza pełne badanie fizykalne, obejmujące, między innymi, badanie miednicy. Oprócz tego wykonywane jest badanie krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz test ciążowy. Na podstawie wyników badań, historii medycznej pacjentki a także wywiadu przeprowadzonego z pacjentką zostają przepisane odpowiednie tabletki antykoncepcyjne.

Receptę na pigułki można zrealizować w każdej aptece. Cena opakowania zależy od rodzaju tabletek, jednak średnio waha się w okolicach 30 złotych.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.