Rozstępy po treningu – czemu powstają?Jak pozbyć się ich domowymi sposobami?

Rozstępy po treningu – czemu powstają?Jak pozbyć się ich domowymi sposobami?

Niejedno forum pęka w szwach od opinii użytkowników na temat walki z rozstępami. Wbrew pozorom nie jest to jedynie problem kobiet, ale i mężczyzn. Szczególnie tych uprawiających sport. Rozstępy są uciążliwym defektem natury estetycznej, którego ciężko się pozbyć. Istnieją jednak sposoby, by im zapobiegać.

Rozstępy – czym są?

Rozstępy to przerwana ciągłość skóry. Pojawiają się na skutek zbyt szybkiej utraty wagi lub nagłego wzrostu masy ciała. Początkowo są czerwonymi i podłużnymi przerwaniami na ciele. Wyglądem przypominają blizny. Po jakimś czasie stają się białe i niezauważane dla ludzkiego oka. Mogą być powodem swędzenia, pieczenia i bólu. Kiedy mówimy o rozstępach, zazwyczaj myślimy o kobietach w ciąży. To jednak jest mit. Z tą przypadłością zmaga się nawet 50% mężczyzn i aż 90% kobiet. Takie blizny mogą pojawić się u każdego z różnym nasileniem. Wiele osób nawet jest nieświadoma tego faktu. Rozstępy mogą pojawić się na plecach w okresie dojrzewania, a nawet u osób aktywnie ćwiczących na siłowni.

Jak zapobiegać rozstępom?

Istnieją metody zapobiegania rozstępom oraz ich usuwania. Przede wszystkim należy pilnować, by masa ciała nie zwiększała się gwałtownie. Szczególnie narażone na rozstępy są osoby ćwiczące na siłowni, kobiety w ciąży, osoby, które szybko przybierają na wadze. Nie pomoże też nieodpowiednia dieta, nieprawidłowa gospodarka hormonalna (kortyzol, który ma negatywny wpływ na strukturę i funkcję fibroblastów, a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję białek strukturalnych tworzących skórę właściwą i odpowiadających za jej elastyczność. Podwyższony poziom kortyzolu może mieć charakter chorobowy, jak również wynikać ze stosowania niektórych leków oraz z niewłaściwego trybu życia) czy czynniki genetyczne. Rozstępy na udach obok tych na piersiach, czy brzuchu są najczęściej spotykane. Mogą pojawić się także na pośladkach, plecach, klatce piersiowej i bicepsach oraz pachach.

Zapobiegać rozstępom można choćby przez odpowiednią dietę, bogatą w witaminy A, E, K, PP, B5 oraz cynk. Wzmocnią i zregenerują skórę. Zaleca się też picie 2 litrów wody dziennie. Pomoże to nawodnić skórę. Niestety nie istnieje jeden skuteczny sposób zapobiegania rozstępom.

Krem na rozstępy, czyli jak się ich pozbyć?

Usuwanie rozstępów jest bardzo trudnym i czasochłonnym procesem. Czasem nie przynosi oczekiwanego efektu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście wyeliminowanie odżywek, ograniczenie ciężkich treningów nastawionych na wzrost i czynienie naturalnych postępów, za którymi skóra nadąży. Dostępne są specjalne maści i kremy na rozstępy, które nawilżają skórę. Sprawdzi się kuracja olejkiem lawendowym wraz z masażem skóry. Dobrym sposobem na pozbycie się rozstępów na udach i pośladkach są ćwiczenia fizyczne. Nie zlikwidują ich całkowicie, ale zmniejszą ich widoczność.

Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, 3 razy w tygodniu. Skuteczne będą przysiady, wyskoki z obciążeniem, ćwiczenia z piłką gimnastyczną, unoszenie bioder na leżąco Można też jeździć na rowerze, rolkach, biegać, spacerować i maszerować. Stosować można także zabiegi kosmetyczne takie jak: peelingi, krioterapia, lasery biostymulacyjne, ultradźwięki, dermabrazja (złuszczanie naskórka w celu pobudzenia skóry do tworzenia nowych komórek) oraz mezoterapia (metoda uważana jest obecnie za najskuteczniejszą, a polega na wstrzyknięciu w rozstępy i skórę wokół nich substancji aktywnych, które pobudzają skórę do produkcji kolagenu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *