Co można jeść w nocy? Lista bezpiecznych produktów

Co można jeść w nocy? Lista bezpiecznych produktów

Posiłek spożywany w godzinach wieczornych jest często uznawany za szkodliwy. Od wielu osób możemy usłyszeć w jak dużym stopniu nocne przekąski wpływają na naszą wagę, samopoczucie oraz jakość snu.

Stwierdzenia typu: „nie jedz po osiemnastej”, „unikaj glutenu”, „owoce powodują tycie” pojawiają się coraz częściej. Ich stosowanie wzmaga nie tylko unikanie wieczornych posiłków, ale również utrwala w nas poczucie winy, które nie powinno mieć miejsca.

Wśród tych wszystkich informacji można się zgubić, a w rezultacie – przez nieprawidłowe odżywianie osłabić swój organizm. Należy zachować pewien balans, oraz dopuszczać do siebie jedynie sprawdzone informację.

Czy jedzenie w nocy powoduje tycie?

Tycie powoduje jedynie nadwyżka kaloryczna. Każdy z nas może w łatwy oraz dostępny sposób sprawdzić ile powinien przyjmować kalorii. Wyjście poza ramy tego zakresu wiąże się z ryzykiem przybrania na wadze.

Jednak warto przestrzegać pewnych zasad podczas wieczornych posiłków:

  • Ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem – późne jedzenie nie wpłynie znacząco na spożyte kalorie, natomiast może być problematyczne dla naszego organizmu. Metabolizm w godzinach wieczornych spowalnia swoją pracę, spożycie posiłku przed snem może mieć wpływ na wzdęcia oraz bóle brzucha
  • Kolacja powinna być lekkostrawna oraz niskokaloryczna – tej zasady powinni przestrzegać wszyscy, bez względu na to, czy chcą przytyć, schudnąć czy utrzymać wagę. Lekka kolacja zapewnia lepszy sen, oraz poranek pełen energii.
  • Regularne posiłki – ta zasada powinna zamienić się w rytuał nie tylko w kwestii kolacji, ale również wszystkich posiłków w ciągu dnia. Dzięki niej możemy na stałe pozbyć się napadów głodu oraz nocnego podjadania. Odpowiada za to glukoza, która utrzymując się na odpowiednim poziomie nie wzmaga w nas uczucia głodu.

Czy istnieje lista bezpiecznych produktów na kolację?

Bezpiecznymi produktami są te, które są lekkostrawne oraz niskokaloryczne. Dietetycy w tej kwestii są niezwykle zgodni. Polecają przede wszystkim różnego rodzaju białka, poczynając od mleka, jogurtów, serków, kefirów oraz twarożków. Rekomendują również kurczaka, ryby oraz jaja.

Wbrew panującej opinii o wykluczeniu owoców, specjaliści nie zabraniają ich stosowania w ograniczonych ilościach. Zdrowa kolacja powinna zawierać odpowiednią ilość warzyw oraz owoców. Należy jednak pamiętać, aby zawartość błonnika w tych produktach była niska. Do takiej grupy produktów można zaliczyć: pomidory, sałatę, marchew oraz pomarańcze, cytryny, grejpfruty.

Nie należy również wykluczać pieczywa. Jednak jego wybór jest szczególnie ważny – pieczywo razowe czy pełnoziarniste będzie zdecydowanie zdrowszą wersją niż pieczywo pszenne.

Jakich produktów unikać?

W szczególności należy unikać przetworzonych, wysokokalorycznych oraz tłustych potraw. Warto zrezygnować z produktów smażonych na głębokim oleju. Podczas kolacji nie powinno się spożywać słodyczy oraz fast foodów. Obie grupy produktów zawierają w sobie wysoką dawkę cukru oraz tłuszczu, który może zdecydowanie zaszkodzić.

Niewskazane są również produkty takie jak: owoce z wysoką zawartością cukru, warzywa strączkowe, których spożycie może wiązać się ze wzdęciami oraz uczuciem pełności.

Do przygotowanego posiłku nie należy dodawać pobudzających napoi, takich jak: kawa, herbata, czy napoje energetyzujące. Takie płyny mogą utrudniać zasypianie oraz mieć negatywny wpływ na samopoczucie.

Pomysły na zdrową kolację:

  • Miska płatków pełnoziarnistych z mlekiem o niskiej zawartości tłuszczu
  • Kanapki z chlebem pełnoziarnistym, sałatą, szynką oraz pomidorem,
  • Kanapki z bułką pełnoziarnistą z jajkiem lub awokado,
  • Jogurt grecki z orzechami
  • Twaróg

Jedzenie kolacji jest jak najbardziej wskazane. Natomiast należy zwrócić szczególną uwagę, jakie produkty powinny znaleźć się w takim posiłku. Aby czuć się pełnym energii oraz zdrowym rekomendowane jest wdrożenie tych zasad do codziennego życia.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.