Chrom na odchudzanie – czy działa i jak go stosować?

Chrom na odchudzanie – czy działa i jak go stosować?

Chrom jest jednym z ważniejszych pierwiastków w ciele człowieka a jego głównym zadaniem jest wpływ na procesy przemiany materii i energii. Niedobory chromu przyczyniają się do poważnych konsekwencji w zakresie naszego zdrowia.v

Chrom jak wpływa na odchudzanie?

Chrom jest coraz częstszym składnikiem używanym w procesie odchudzania, ponieważ niektórzy uważają, iż pozwala zgubić zbędną tkankę tłuszczową i wpływać na nadwagę. Przede wszystkim chrom uczestniczy w cyklu regulacji komórkowych odnośnie insuliny – czyli bierze udział w kontroli poziomu cukru we krwi, a także jest ważnym składnikiem w procesach metabolizmu białek czy węglowodanów. Chrom w ciele występuje w bardzo niewielkiej dawce – tylko 6 mg.

Jest elementem składowym licznych enzymów trawiennych i bierze udział w trawieniu cukrów i białek. Jednocześnie wpływa na zmniejszanie poziomu „złego cholesterolu” a zwiększa ilość HDL nazywanego dobrym cholesterolem. W związku z tym chrom bardzo często jest suplementem dla cukrzyków. Właściwy poziom tego pierwiastka powoduje lepsze wykorzystywanie insuliny przez wszelkie komórki w organizmie, a to ma szczególnie znaczenie dla osób z cukrzycą typu 2.

Jednocześnie bardzo często chrom jest wykorzystywany w suplementach na odchudzanie. Ten pierwiastek wpływa na znaczne przyspieszanie utraty zbędnych kilogramów. Chrom wpływa na regulację poziomu cukru we krwi co w ostateczności powoduje zmniejszony apetyt na produkty słodkie i nagłe napady głodu. Chrom jednocześnie działa podwójnie – bierze udział w procesach spalających tkankę tłuszczową, W połączeniu z właściwie zbilansowaną dietą i regularną aktywnością sportową chrom może przynosić wspaniałe rezultaty. Jednakże nadal nie ma badań, które potwierdzałyby w sposób ewidentny działanie chromu w związku z utratą zbędnych kilogramów, a jedyne co udowodniono, to fakt iż działa jak placebo. Pomimo tego, chrom w suplementach na odchudzanie cieszy się pozytywną opinią, więc ocena skutków jest sprawą bardzo indywidualną zależną od danego człowieka.

Sukcesem odnośnie szczupłej sylwetki jest nie tylko suplementacja chromem i innymi składnikami ale także pełnowartościowe posiłki i aktywność fizyczna dostosowana do wieku i płci. Właściwa dawka chromu powinna być dostarczana z pożywieniem w normie od 50 do 200 µg na dobę. Jednocześnie zupełnie inna norma przypada na osoby z dolegliwościami związanymi z niewłaściwą tolerancją w zakresie glukozy, gdzie odpowiednia ilość powinna być znacznie wyższa – od 400 w porywach do 600 µg na dobę. Jednakże jedną z najważniejszych kwestii jest przyswajalność danego pierwiastka – w przypadku chromu przedstawia się ona w różny sposób, ponieważ jest to zależne od postaci w jakiej występuje. Najlepsza wchłanialność chromu występuje w przypadku soli organicznej – jednakże musi to być III stopień utlenienia – będzie to dla przykładu pikolinian chromu. Warto wiedzieć, iż takie pierwiastki jak żelazo, mangan czy cynk mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia biodostępności chromu, a z kolei witamina C znacznie poprawia wyniki odnośnie tego pierwiastka. Konieczne jest, aby rozdzielać stosowanie powyższych składników.

Jaki chrom kupić na odchudzanie ?

Warto mieć na uwadze pochodzenie a także ilość składnika aktywnego w danym preparacie. Firma Swanson cieszy się dużym sukcesem odnośnie sprzedaży witamin i suplementów diety. Posiada również chrom dostępny w tabletkach o różnej pojemności opakowania. Chrom można kupić również w tabletkach do ssania firmy Naturell.

Pamiętajmy, że oprócz suplementacji ważne jest dostarczanie chromu w postaci „ naturalnej” i będzie on się znajdował w rybach, pełnoziarnistym pieczywie czy kaszach i płatkach.

Dzienne zapotrzebowanie na pierwiastek jakim jest chrom będzie zaspokojone wraz z właściwą dietą. W przypadku gdy mamy problemy z wagą – warto sięgnąć po ten pierwiastek w suplementach i ocenić jego działanie na sobie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.