Wydaje się, że jest to niemożliwe, a jednak zbyt duże picie wody może nam zaszkodzić. W Polsce nie możemy zaliczyć takiej sytuacji do problemowych, ponieważ w naszym kraju raczej cierpimy na niedobór niż na przesyt wody w organizmie. Taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko, ponieważ często zapominamy o wypiciu podstawowej ilości, jaką jest 1,5 litra w ciągu dnia – stąd niewiele osób podejrzewa, iż nadmiar wody może spowodować nawet śmierć osobnika – co jest potwierdzone badaniami klinicznymi.
Człowiek składa się aż w 70 procentach z wody, dlatego woda jako źródło jest nam wręcz niezbędna do życia – wpływa na nawodnienie komórek i wszystkich organów w organizmie, reguluje procesy metabolizmu komórkowego, bierze udział w przyswajaniu substancji odżywczych, a także rozrzedza krew, co wpływa na zapobieganie takim chorobom jak m.in. zakrzepicę. Woda pełni różne funkcje, ale również pełni inne istotne zadania, takie jak : usuwanie toksyn z organizmu, ochrona przed powstawaniem piasku czy kamieni w nerkach, ochrania nasze serce przed zawałem, wpływa na utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała, wspiera odchudzanie, wpływa na poprawę elastyczności skóry czy zapobiega stanom zmęczenia organizmu.
Bez wody w naszym organizmie nie mogłyby zachodzić różne procesy życiowe w tkankach i komórkach ciała. Już jednoprocentowe odwodnienie wpływa na powstawanie bólu głowy, rozdrażnienie, stany niepokoju czy powstawanie nadmiernego pragnienia. Jednakże warto wiedzieć, iż stan braku powyżej 20 procent zagraża życiu człowieka.
W związku z tym picie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne do życia, ale tak jak we wszystkim – należy zachować umiar. Nie wszystko, co jest dla nas właściwe , będzie w nadmiarze wpływało na należytą pracę naszego organizmu. Najlepszym przykładem są między innymi sportowcy czy jedna z uczestniczek konkursu, który polegał na wypiciu jak największej ilości wody.
Zapotrzebowanie na wodę zależne jest od różnych czynników, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać o nawadnianiu podczas upałów, intensywnych treningów, stanu podgorączkowego i choroby, ciąży czy karmienia piersią. Koniecznie każdego dnia przeciętna i zdrowa osoba powinna wypijać ok. 8 szklanek wody na dobę. Pamiętajmy, że przecież ten życiodajny płyn bardzo często tracimy wraz z potem, moczem czy nawet wydychanym powietrzem.
Wypijanie 1,5 litra wody pozwoli cieszyć się lepszym stanem zdrowotnym a z pewnością pozwoli zabezpieczyć organizm przed odwodnieniem. Pamiętajmy, iż przedawkowanie nie jest widoczne gołym okiem i nie daje zbyt wielu objawów.
Wydaje się to nieprawdopodobne, ale przy wypijaniu zbyt dużych ilości wody, możemy wpłynąć na zły stan pracy niektórych narządów. Przede wszystkim przedawkowanie wody następuje w momencie, gdy dostarczymy jej nadmiar w dość krótkim czasie.
Taka sytuacja najczęściej grozi sporowcom, gdzie w ostatnim czasie odnotowano aż 14 zgonów związanych z nadmiarem wody.
Warto pamiętać, iż podczas upałów do podstawowej liczby wypijanych płynów trzeba dostarczyć o 2-3 szklanki więcej napojów, co powinno wpłynąć na dobre samopoczucie i stan fizjologiczny organizmu.
Pamiętajmy również aby pić wodę małymi łykami, nie częściej niż co kilkanaście minut, a przede wszystkim nie w dużej ilości jednocześnie, aby została ona właściwie przefiltrowana przez nerki i wydalona z organizmu. Nie powinno się wypijać więcej niż ok. 3 litrów w przypadku kobiet a ok. 4 litrów w przypadku mężczyzn na dobę.
Gdy zauważymy objawy zatrucia podobne do odwodnienia, czyli poczucie senności, znużenie czy rozkojarzenie oraz przede wszystkim wymioty, to powinniśmy udać się natychmiast do lekarza.