Chondromalacja rzepki prowadzi do destrukcji tkanki chrzęstnej. To jeden z urazów stawu kolanowego, który często dotyka osoby ćwiczące siłowo – intensywny trening może bowiem nadwerężać i nadmiernie obciążać kolana.
Ale czym dokładnie jest chondromalacja rzepki i czym się objawia? Przeczytaj
i dowiedz się, jak uniknąć tego urazu.
Chondromalacja rzepki jest chorobą tkanki chrzęstnej. Schorzenie to prowadzi do rozmiękczania chrząstki stawowej, co sprawia, że traci ona swoją sprężystość, a w konsekwencji powoduje jej stopniowe zniszczenie.
Do chondromalacji rzepki dochodzi często na skutek zbytnich obciążeń i nieadekwatnych do możliwości metod treningu.
Dolegliwości będące wynikiem chondromalacji rzepki są odczuwalne zwykle w przedniej części kolana. Jeśli zaś chodzi o etiologię schorzenia, to trudno wskazać jednoznaczną przyczynę.
Najczęstszymi objawami chondromalacji rzepki są:
Możliwe przyczyny wywołujące chondromalację rzepki:
Najczęstszą przyczyną chondromalacji rzepki jest trening siłowy ze zbyt dużym obciążeniem. Dlatego zawsze miej na uwadze przygotowanie i formę twojego organizmu, do których należy dostosować rodzaj aktywności fizycznej. Wszelkie ćwiczenia, które angażują staw kolanowy, wykonywane bez dbałości o prawidłową technikę, mogą doprowadzić do powstania urazów i kontuzji.
Dlatego przy chonromalacji rzepki warto zrezygnować z ćwiczeń, które mogą wywołać zbytni nacisk na stawy kolanowe z uwagi na pogorszenie stanu chrząstki.
Chondromalacja rzepki nie wyklucza całkowicie aktywności fizycznej. Warto jednak dostosować ćwiczenia do swoich możliwości i stanu zdrowia – najważniejsze w tej sytuacji to nie obciążać nadmiernie stawów kolanowych. Nie musisz więc omijać siłowni, ale w takiej sytuacji zdecyduj się raczej na orbitrek, rowerek czy basen.
Poleca się również ćwiczenia wzmacniające, które ustabilizują stawy kolanowe. Proces powrotu do zdrowia i formy to bardzo ważny etap, którego nie należy w żadnym razie zaniedbywać, więc zdecyduj się na łagodną formę treningu.
Zanim jednak podejmiesz jakąkolwiek aktywność fizyczną, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem specjalistą.
Leczenie chondromalacji rzepki jest w dużym stopniu uzależnione od stopnia uszkodzenia chrząstki. Dlatego istnieje szereg metod terapii, które należy dostosować indywidualnie do stanu pacjenta – niewłaściwy dobór ćwiczeń i sposobów leczenia może bowiem przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.
Leczenie zachowawcze polega na wstrzymaniu się od aktywności, które mogą powodować zbytni ucisk, a w efekcie obciążenie stawu kolanowego. Niekiedy wskazana jest fizykoterapia, które przyspieszy regenerację tkanek. Poleca się zastosowanie laseroterapii, krioterapii i ultradźwięków. Korzyści mogą przynieść ponadto odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące. W przypadku silnych dolegliwości wskazane jest noszenie ortezy.
Silna i postępująca degeneracja chrząstki wymaga zaś leczenia farmakologicznego. W takich przypadkach stosuje się leki przeciwzapalne i preparaty sterydowe. Poważne przypadki chondromalacji rzepki to niekiedy konieczność przeprowadzenia operacji.
Warto pamiętać również o zachowaniu stosownej diety. Zrównoważony plan żywienia nie tylko pomoże utrzymać właściwą masę ciała (nadwaga bardzo obciąża stawy kolanowe), ale zapewni również odpowiednie ilości istotnych witamin i składników odżywczych, co jest niezwykle ważne dla zachowania formy i pełnej sprawności.
W szczególnych przypadkach poleca się przyjmowanie suplementów diety, zawierających kolagen i glukozaminę, które w istotny sposób wesprą regenerację stawów, a tym samym pomogą w powrocie do zdrowia.
Staw kolanowy jest wyjątkowo narażony na urazy i kontuzje z uwagi na swoją złożoną budowę i możliwość przeciążenia. Ćwiczenia siłowe szczególnie angażują kolano, dlatego warto zwracać uwagę na każdy objaw, który może świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu stawu kolanowego. Wszelkie dolegliwości czy obrzęki zgłoś od razu lekarzowi.